Odavno se stihovi “Mi Nišlije, Meraklije” pevaju širom planete, od Amerike do Japana, što ovu legendarnu pesmu čini jednom od najpopularnijih niških pesama. Ponovo se orila čitavom Niškom Banjom, a razlog je – otkriven je spomenik njenom autoru, Dušanu Cvetkoviću, narodu poznatijem kao Čika Duca.
Iako se ne sećam pradede, jer sam bila beba kada je umro, iz priče porodice saznala sam da je pisao pesme, komponovao, bio glumac, vajar, foto-graf. Voleo je ljude, voleo je da ih zabavlja. Čak je i za vreme Prvog svetskog rata pravio predstave za naše vojnike – rekla je Maja Cvetković Marinković, praunuka čika Duce.
Pesma “Niška Banja, topla voda” je nastala kao raport kada se gradilo Kupatilo. U originalu je samo prva strofa bila ista, a imala je sedam strofa. Muzika i takt su ostali isti, ali vremenom su promenili reči. Još jedna zaminljiva priča vezana je za njegovu pesmu “Udavija se”, kažu da je nastala iz osvete. Deda Duci se sviđala Stanikata, to je saznao Aleksa i potukli su se, a deda da bi se osvetio napisao je tu pesmu – rekla je Maja Cvetković Marinković.
Miljana Đorđević iz Istorijskog arhiva Niša kazala je da sve što su godinama skupljali kako bi se sačuvalo sećanje na lik i delo Čika Ducu, pretvorili u sveobuhvatnu izložbu, koja je do skoro mogla da se poseti u Istorijskom arhivu, a očekuje se da se izložba preseli u Nišku Banju.
Čika Duca je jedna svestrana i renesansna ličnost, pre svega za njega možemo reći da je glumac, jeste da je u život krenuo kao obućarski pomoćnik, ali njegova umetnička priroda ga je vodila kroz život. Bio je i dramski pisac sa preko 50 napisanih dramskih komada, snimio je prvu gramofosnku ploču u Jugoslaviji 1928. godine. Glumio je po celoj Jugoslaviji, u svim većim, značajnim pozorištima – dodala je Miljana Đorđević.
Veliko je zadovoljstvo da smo danas ovde i da učestvujemo u nečemu što će Nišku Banju učiniti još lepšom, boljom i savremenijom. Jako je važno da pokažemo da znamo da cenimo ljude koji su svojim zalaganjem, učinkom ostavili ozbiljan trag u našem gradu, a Čika Duca svakako jeste važna istorijska ličnost i neko ko je prepoznatljiv jako daleko – rekao je Filip Jovanović, iz Lokalne fondacije Niš.
Spomenik posvećen liku i delu Dušana Cvetkovića, Čika Duce, nije prvi spomenik ovakvog tipa u Niškoj Banji, pre njega spomenik je dobio i njegov kolega, Ljubiša Samadžić, koji je odrastao u Niškoj Banji.
*promenjena je poslednja rečenica zbog greške, Ljubiša Samardžić je rođen u Skoplju, a od svoje 10. godine je živeo u Banji.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Na jednoj strani imamo likove koji su proslavili Banju a na drugoj strani je današnja Banja, zapuštena, avetinjska, razrušenih hotela, bez budućnosti
Mozemo mi da pljujemo po socijalizmu ali Banja u tom dobu i sada je neuporediva ! Samozivnost politikanata,visestranacki sistem koji je unistio Srbiju, pohlepa, mestani bez volje i zelje da se bore za svoje porodice i naslednike i selski mentalitet, doveli su do propasti, gde ni carobni stapic ne pomaze !
Postovanje cika Duci, jednom od najboljih umetnika ovog kraja !
Lepo, pozdravljam. Na žalost, notni tekst nije ispravan, nedostaju snizilice b i es, mogao je neko muzički pismen da proveri pre izrade…
I kod ritma je izgleda greska. Nisam isao u muzicku skolu ali ritam valjda bese 9/8?
U originalnom tekstu koji je napisao Čika Duca stoji 5/4 što se lako može proveriti.
Pokojni gospodin Dušan Cvetković nije znao da postoji Novo Selo , al od ovolki Niš(ta) dobio je slepo sokače bez trotoara baš tamo.
Kao i Marko t. Leko , takodje slepo sokače , a komunisti i njihove sluge centar.
Sima Lozanić, npr nema ulicu u Niš, a niš ima hemijski fakultet
Te komuniste su dali zivot za taj grad,borili se za slobodu naroda i verovatno su zasluzili.Zasto vam je sada vecini to teret oko vrata i ne zelite da priznate istinu nego prekrajate istoriju i izbacujete bitne datume iz NOR-a.
Ljubiša Samardžić nije rođen u Niškoj Banji veću Skoplju a otac je bio rudar u jelašničkom rudniku .
Ali je odrastao u Niskoj banji,sve do odlaska na studije. U Skoplju se rodio i ziveo samo prvu godinu svog zivota.
@Pa sta.. pa ništa ovo je upućeno autoru teksta zarad istine u iznošenju činjenica i tačnog informisanja!!
Lepo niška banja prosto cveta sa spomenicima eto tu je Srbija Partizan itd …
Koja bahatost i nepismenost je potrebna da pesmi koja je čuvena po svom 9/8 taktu na „partituri“ napišeš 5/4??? Koga to briga? Pa Čika Ducu npr. Inače bi sam napravio pesmu u 5/4 umesto 9/8 🙂