Ćira Magični: NIN-ova nagrada politička
“NIN-ova nagrada uništila je sve moje iluzije o elementarnoj pristojnosti književne scene u Srbiji”, naglasio je niški književnik Zoran Ćirić koji je ovo priznanje poneo pre više od decenije.
Popularni Ćira Magični smatra da je ostvaren pisac i da je o NIN-ovoj nagradi uvek govorio otvoreno. Dvanaest godina nakon što je i sam dobio ovo priznanje i dan nakon proglašenja ovogodišnjeg dobitnika, i dalje tvrdi da je to “štetočina srpske književnosti”.
- Ti žiriji NIN-ovi stalno kukaju zbog obilja romana, a upravo ova nagrada prouzrokuje jednu hiperinflaciju nepismenih i ništavnih romana. Sa druge strane, zbog nepostojanja kvalitetne čitalačke publike, imamo situaciju da se te godine najviše čita roman ovenčan NIN-ovom nagradom, dok drugi romani, možda čak i bolji bivaju skrajnuti - kaže Ćirić.
Za čitalačku publiku u Srbiji Ćirić kaže da nema “plemenitu naviku i duhovnu radoznalost” da otkriva neke nove pisce.
- Mi uglavnom imamo lenje i neprosvećene čitaoce - zaključio je Ćirić.
Svu ljubomoru i zavist književnog establišmenta Ćirić je, kako kaže, osetio nakon dobijanja NIN-ove nagrade 2001. godine za roman “Hobo”. Istina je takva, dodaje Ćirić, da je nagrada totalno ispolitizovana, a to je prema njegovom mišljenju potvrđeno i ove godine, kada je ovo priznanje otišlo u ruke Aleksandra Gatalice za roman “Veliki rat”.
- To je bio sukob Beograda i Novog Sada i svi smo unapred znali za Gatalicu, mesecima se pričalo. Onda je uleteo roman Lasla Blaškovića i rezultat je bio tesan 3:2, jer postoje dva lobija, ali ljudi iz DS-a i LDP-a i dalje drže svu književnu moć u Srbiji - rekao je Ćirić.
Zoran Ćirić nedavno je poneo najviše priznanje Grada Niša, nagradu “11.januar”. Kaže da mu je drago, ali da prema Nišu ima “ambivalentna osećanja”, jer je, kako kaže, do sada samo zahvaljujući određenim pojedincima dobijao pomoć u ime grada.
On podseća da nijedno njegovo delo još nije završilo na pozornici niškog Narodnog pozorišta, a kako kaže beogradski SKC je još pre 20 godina dramatizovao jednu iz njegove prve knjige priča “Zlatna dekada”.
Ćirić kaže da su ga mnogi dosadašnji upravnici niškog teatra kontaktirali, ali nikada ništa nije zaživelo, jer je, tvrdi, uvek bio nepodoban za ovu sredinu.
Komentari
Poslednji komentari
Roditelj
18:24 // 17. 1. 2013.
To se kaže ovde kod nas "dramoser" !
Nikola
23:25 // 15. 1. 2013.
Jedna vrsta sramote je što u istoj nedelji u kojoj je dobio političku nagradu Grada Niša (zašto li mu je dodeljena???) Zoran Ćirić kritikuje drugog dobitnika "političke nagrade". Druga vrsta sramote je što posle NIN-ove nagrade koju je dobio pre 11 godina ništa vredno više nije napisao. Možda će mu se sada (pro)hteti da svoje tekstove pretoči u pozorišne predstave, pošto je postao član upravnog odbora Narodnog pozorišta? Da nije skandal majstor, ovog čoveka se više niko ne bi sećao... Nema po čemu
sale
20:39 // 15. 1. 2013.
Pa Ciro,ako je politicka ti se odrekni nagrade koju si dobio!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.