“Deca zna(ku)ju” - emisija za učenje znakovnog jezika na “Jutjub” kanalu "Južnih vesti"
Kroz igru i pesmu ekipa “Zu Zu Zujalica” će kroz serijal “Deca zna(ku)ju” pomoći mališanima sa oštećenim sluhom i njihovim čujućim drugarima da nauče azbuku znakovnog jezika, kao i kako se znakovima pokazuju brojevi, svakodnevni izrazi i pojmovi. Prva epizoda će biti na "Jutjub" kanalu Južnih vesti u ponedeljak 9. novembra.
Cilj ove edukativne emisije je da deca sa oštećenim sluhom steknu osnovu njihovog maternjeg jezika i da gluvim i nagluvim roditeljima pruži mogućnost da razumeju i biraju sadržaj za svoju decu.
Serijal emisija pruža priliku i čujućoj deci i odraslima da se upoznaju sa znakovnim jezikom, približava im kulturu gluve zajednice i olakšava proces inkluzije dece čiji je on maternji jezik.
Grupa "Zujalice" i tumači znakovnog jezika će u prvom druženju sa čujućim i mališanima sa oštećenim sluhom pokazati da je azbuku moguće koristiti i rukama.
U prvoj epizodi biće predstavljanje slova znakovnog jezika po azbučnom redu uz prikladnu priču i pesmu „Azbuka“. Svako slovo će pratiti ilustracija i primer reči. Glumci će pokazati kako se znakuju njihova imena i naučiti decu da znakuju svoja. Kroz zanimljive dijaloge i igru, obnoviće se i utvrditi sve naučeno - kažu iz Zu Zu Zujalice.
U preostale dve epizode serijala iz ekipe Zujalice su za najmlađe llustrovali brojeve i boje uz interesantne razgovore glumaca, kao i lepe reči - osnovne pozdrave i učtive izraze, koje će deca naučiti da koriste u svakodnevnoj komunikaciji. U prvoj epizodi - azbuka; foto: screenshot Youtube
Sve tri epizode "Deca zna(ku)ju" biće objavljene do kraja godine na Jutjub kanalu Južnih vesti.
Važan deo projekta su i dve pesme - „Azbuka“, i „Lepe reči“, koje će pratiti prezentovane teme i olakšati savladavanje novih reči. Takođe, svaki video će biti titlovan i preveden na srpski znakovni jezik, a sadržaće i prikladne ilustracije i animacije koje će učenje učiniti još zanimljivijim - kaže ekipa iz Zujalica.
Projekat realizuje grupa Zu Zu Zujalice u saradnji sa Južnim vestima, a finansiran je od strane Ministarstva kulture i informisanja.
Inače, podaci Saveza gluvih i nagluvih Srbije pokazuju da u Srbiji živi 70.000 ljudi kojima je primarni jezik srpski znakovni, a iako postoji sedam specijalnih škola za gluve, znakovni jezik se ne uči i ne razvija u okviru nastavnog programa, već se koristi kao pomoćni jezik. Zato objašnjavaju da ga deca uče u porodici, a ako tamo nema gluvih osoba, učenje i razvoj deteta su dodatno otežani.
Ukazuju i da u medijima ne postoji gotovo nikakav kulturni i informativni sadržaj za gluvu decu, a veoma je oskudan sadržaj i za gluve odrasle osobe.
Komentari
Poslednji komentari
Mara
20:25 // 6. 11. 2020.
Treba zatvoriti sve knjižare
Tetkica
20:01 // 6. 11. 2020.
Svaka cast! Ovo je fantasticna ideja!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.