Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

12:35, 7. 8. 2023.

| Kultura

Drainčeva nagrada Slavomiru Gvozdenoviću, književniku iz Temišvara

Autor:Lj. M.Izvor:Južne vesti
Žiri Drainac
Stručni žiri izabrao ovogodišnjeg dobitnika Drainčeve nagrade; Foto: Lj. M.

Jednoglasnom odlukom žirija kojim je predsedavao književni kritičar Goran Maksimović, prestižna Drainčeva književna nagrada koju dodeljuje Narodna biblioteka "Rade Drainac" u Prokuplju, ove godine je dodeljena književniku iz Temišvara Slavomiru Gvozdenoviću za zbirku pesama Disanje na pseće škrge.

Govoreći o nagrađenoj knjizi, predsednik žirija je naglasio da se radi o poeziji koja je nastala kao simbioza ličnih doživljaja i kolektivnog iskustva, te da se po mišljenju žirija radi o jednoj od najboljih do sada objavljenih pesničkih knjiga tog autora. knjiga Nagrađena knjiga poezije; Foto: Lj. M.

Poezija Gvozdenovića objedinjuje lični doživljaj i kolektivno iskustvo i to se najbolje iskazuje i kroz naslov nagrađene knjige Disanje na pseće škrge, koji govori o tome da je život arena u kojoj se dešavaju surove i lepe stvari, a u sudaru jednog i drugog nastaje između ostalog i umetnička kreacija - kaže Maksimović.

Smatra da je ova nagrada značajna i za srpsku dijasporu u Temišvaru jer je ovo za njih znak da matična država misli o njima, prati njihov rad i da ih ne posmatramo kao neku stranu književnost već nekoga ko je deo naše kulture.

I sam Drainac kao književnik i čovek uvek je posmatrao srpsku književnost, kulturu i srpski narod kao jedinstveno biće, nisu ga interesovale granice već je za njega sve to bilo kao jedna celina. Kao glavni lirski junak Gvozdenovićeve poezije pojavljuje se srpski jezik u liku raskošno odevenog "večnog mladića" čija je bogata leksika, ali i rodna melodija izvor i utoka pesnikovog umetničkog nadahnuća - tvrdi Maksimović.

Dodaje da je odluka žirija doneta jednoglasno i podseća da je na ovogodišnjem konkursu za Drainčevu nagradu pristiglo 45 knjiga poezije, a da je tročlani žiri najpre izabrao 10 naslova, a onda i uži izbor od tri knjige među kojima je izabrana i nagrađena poezija Gvozdenovića.


Nagrađeni pesnik živi i radi u Temišvaru

Slavomir Gvozdenović je rođen 1953. godine u Temišvaru gde je i završio Srpsku gimnaziju. Studirao je na Filološkom fakultetu u Bukureštu, a doktorirao 2000. na poeziji Vaska Pope.

Radi se o istaknutom srpskom pesniku koji već četiri decenije stvara, živi i radi u dijspori, objavio je do sada 40 knjiga poezija, od čega devet u Srbiji, četiri na rumunskom i po jednu na poljskom, engleskom i mađarskom.

Među objavljenim knjigama pesama su između ostalog i naslovi Krila i pomalo vatre 1979., Lirika 1981., Vedro otvaranje kamena 1985., Podvlačenje crte 1988., Srpska molitva u Temišvaru 1991., Kornjača silazi na Dunav 2013., Granica Severa 2019. Pored pisnja poezije, Gvozdenović je bio i urednik, prevodilac, antologičar i univerzitetski predavač.

Poezija mu je prevođena na 15-ak jezika, a dobitnik je i više značajnih književnih priznanja i nagrada u Rumuniji, Srbiji i Republici Srpskoj, između ostalog dobio je odlikovanje predsednika Srbije, Rumunije i Srbije i Crne Gore.

Gvozdenović je i član Saveza pisaca Rumunije, Udruženja književnika Srpske, Književnog društva Kosova i Metohije, Društva književnika Vojvodine, a počasni je i član Udruženja književnika Srbije.

Inače, nagrada "Drainac" će biti dodeljena u okviru obelažavanja drugog dela 54. Drainčevih književnih susreta koji će početi 28. avgusta, kada će biti i uručena nagrada ovogodišnjem dobitniku.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Policiji bi bolje bilo da hapsi političare ogrezle u tenderašenju i ''nabavkama''.

Dule čitalac

Tekst: Racije i "demonstracija moći" u Nišu, policija još ćuti

Pronađite nas na: