Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

12:03, 5. 8. 2010.

| Kultura

I falsifikati u muzeju

Autor:Danilo KocićIzvor:Južne vesti

U leskovačkom Narodnom muzeju, najznačajnijoj instituciji kulture, među izuzetno vrednim delima ima i - falsifikata.

U muzeju se čuva oko 3.870 eksponata različite vrednosti iz brojnih oblasti umetičkog stvaralaštva među kojima je i više od 300 slika.

Živojin Prokopović, istoričar umetnosti, kustos muzeja, koji je bio i direktor ove ustanove, kaže da makar polovina tih slika nema neku posebnu umetničku i istorijsku vrednosti i da se teško mogu naći među vrednim delima kakva su slike Jovana Bjelića, Dragana Lubarde, Paje Jovanovića i drugih stvaralaca.

Falisifikat slike "Žena u enterijeru" Bose Valić-Jovančić, koji je pre nekoliko godina prvi otkrio upravo Živojin Prokopović, a potom tu ocenu potvrdili stručnjaci Narodnog muzeja u Beogradu, pokrenuo je pitanje ne samo zaštite, nego i uvek aktuelnu temu vrednosti i načina njihove prodaje.

- Nije lako precizno oceniti novčanu vrednost svakog umetničkog dela. U našem muzeju je, međutim, nesporno da je najvrednija slika Jovana Bjelića "Devojka sa knjigom", koja je u Narodnom muzeju u Beogradu bila procenjenena na dvadeset hiljada maraka, odnosno na sadašnjih dvadesetak hiljada eva - kaže Živojin Prokopović.

Narodni muzej poseduje 23 dela Jovana Bjelića i tako se prudružio onim ustanovama koje mogu da ponude dosta dobar, ali ne i potpun uvid u stvaralaštvo ovog plodnog i značajnog srpskog slikara.

Živojin Prokopović kaže da među leskovačkim slikarima prednjače radovi Jovana Popovića, o čijem stvaralaštvu je dosta pisano, a pre nekoliko godine Prokopović je objavio lepo opremljenu i studiozno napisanu knjigu "Slikarstvo Jovana Popovića", a tu su po značaju i akvareli Milana Vrbića.

Kolekcija leskovačkog Narodnog muzeja najviše je obogaćena otkupom slika iz zbirke umetničkih dela porodice Pop Cenić. Zasluga pripada dugogodišnjem direktoru Hranislavu Rakiću, poznatom istoričaru, koji je u saradnji sa Narodnim muzejem iz Beograda, sredinom sedamdesetih godina, kada je Leskovac dobio novu muzejsku zgradu, organizovao modernu postavku sa galerijom.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Otadžbina se brani blokadom!!!

Slađana Čitalac

Tekst: "Nećemo stati" - poruka studenata na protestu u Nišu

Pronađite nas na: