Festival "Slobodna zona" opet u Nišu, na repertoaru 12 filmova
Festival Slobodna zona biće održan jubilarni 20. put od 6. do 11. novembra u Nišu i na repertoaru je ukupno 12 filmova - 10 dugometražnih igranih, jedan kratkometražni i jedan dokumentarni. Organizatori kažu da će biti “za svakog ponešto”. Projekcije će biti u bioskopu Cineplexx, a karte koštaju 400 dinara za svečano otvaranje i 350 dinara za ostale projekcije.
Festival je osnovan sa idejom da se u Nišu otvori prostor za debatu, kao i za preispitivanje i razumevanje ljudskih prava i položaja čoveka u društvu, kaže koordinator Dragan Đorđević.
Krenuli smo iz sale Pozorišta lutaka i na kraju smo došli tamo gde je i mesto, na mejnstrim scenu, u bioskopske sale. Sedam prostora na kojima je Slobodna zona do sada održana ujedno su i potvrda da smo makar tokom trajanja festivala uspeli da ih pretvorimo u prostore za debatu i da oslobodimo sve gledaoce da, ako ništa drugo, promisle o pričama koje pričaju filmovi, o svom položaju u ovom svetu - navodi Đorđević.
Program otvaraju jedan dugometražni i jedan kratki igrani film, Čovjek koji nije mogao šutjeti i Anora, a oba su dobitnici Zlatne palme.
Čovjek koji nije mogao šutjeti je film o priči koja se desila 1993. godine, a to je otmica u selu Štrpci, na pruzi Beograd - Bar. Film je zasnovan na istinitoj priči o penzionisanom oficiru JNA koji je iskazao veliku hrabrost i žrtvovao svoj život u zamenu za jednog mladića koji je ostao u vozu. Više je likova, film je zasnovan na istorijskoj priči, ali ima i umetničke imaginacije. Videće se velika promena u životima junaka, priča je o besmislu rata - kaže filmski kritičar Dejan Dabić.
Anora je, dodaje on, priča o plesačici uzbekistanskog porekla koja se upoznaje sa mladim potomkom ruskih bogataša i oni odlučuju da se venčaju u Las Vegasu. Tada kreće zaplet.
Dabić izdvaja i italijansko ostvarenje Uvek postoji sutra, koji je dobio šest nagrada Italijanske filmske akademije, zatim kontroverzni film Veni vidi vici, Žil je odlučila da ćuti i Vermiljo.
Žil je odlučila da ćuti je priča o tinejdžerki koja dobro igra tenis, ali dolazi u vrlo teške životne situacije u kojima ne može da iskaže veliku inicijativu - ističe Dabić.
Prema njegovim rečima, filmovi su iz raznih krajeva sveta, bave se stvarnim životom, stvarima koje se duboko tiču svakog čoveka i obrađuju univerzalne teme.
Filmovi su samo deo inicijative, organizuje se i turneja u 50 gradova širom Srbije. Slobodna zona je kroz izradu priručnika za nastavnike i učenike za upotrebu filma kao nastavnog sredstva u nastavi građanskog vaspitanja u osnovnim i srednjim školama, kao i priručnika o filmu za buduće nastavnike, probala da dođe do što šire publike i da na više nivoa ostvari svoju misiju u društvu - navodi Đorđević.
Na repertoaru su i dokumentarni film Mi nemamo drugu zemlju, kao i igrani filmovi Moj najdraži kolač, Žena sa…, Al pravda, Preticanje i Još sam tu.
Karte se mogu nabaviti na sajtu tickets.rs.
Osim u Nišu, festival se održava u Beogradu, Novom Sadu i Kragujevcu.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.