Figure iz Pločnika kod Prokuplja na digitalnoj mapi Srbije
Oko 80 figurina koje su u prethodnom periodu pronađene na arheološkom lokalitetu Pločnik kod Prokuplja, naći će se u 3D formatu na digitalnoj mapi Srbije. Projekat "Lica Pločnika, digitalna biografija antropomorfnih i zoomorfnih figurina sa lokaliteta Pločnik" finansira nadležno Ministarstvo kulture i informisanja sa 600.000 dinara, a realizuje Narodni muzej Toplice u Prokuplju.
Najveći deo arhološkog materijala otkriven je tokom iskopavanja od 1996. do 2013. godine, a deo pronađenih predmeta se, osim u prokupačkom Muzeju, čuva i u Narodnom muzeju u Beogradu.
U Muzeju naglašavaju da je ovo samo deo figura pronađenih u Pločniku, te da trenutno ne postoje fizičko- tehnički uslovi da sve budu prezentovane javnosti, niti da im se obezbedi pristup za naučno istraživanje. Pronađene figure na arheološkom nalazištu u Pločniku; Foto: Lj. M.
Novi pristupi u tehničkoj dokumentaciji arheoloških nalaza putem bezkontaktnog 3D skeniranja omogućavaju da tačni metrički podaci, kalibrisane boje i fina geometrija budu dokumentovani i sačuvani u formatima čitljivim putem nekomercijalnih softvera - kažu u Muzeju.
Odrađene figure u digitalnoj formi predstavljaju dragoceno svedočanstvo iz praistorijskog perioda topličkog kraja, odnosno jugozapadne Srbije. Na taj način je moguće podeliti ih sa naučnom zajednicom, kao i sa širom publikom zainteresovanom za arheološku baštinu iz tog perioda praistorije.
Pločnik, najstariji metalurški lokalitet u svetu
Sam Pločnik, kao središte južnovinčanske kulture, postao je najstariji metalurški, a samim tim i industrijski centar pronađen na svetu.
Prva iskopavanja na ovom lokalitetu počela su još davne 1927. godine, tokom radova na izgradnji pruge Niš - Kosovo Polje i nakon toga, u zavisnosti od finansija, rađena su periodična istraživanja.
Inače, po mišljenju svetskih arheologa i istraživača koji se bave razvojem metalurgije u istoriji ljudske civilizacije, kod Pločnika se prvi put u Evropi, a možda i u celom svetu, topio bakar od kojeg su izrađivani upotrebni i ukrasni predmeti, više od 5.000 godina pre Hrista.
Arheolozi smatraju da ovo je bilo veliko naselje, jer su do sada otkrivene i velike keramičarske radionice i pronađen veliki broj predmeta iz tog perioda.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.