Film o germanskom koplju pronađenom na brdu Hisar kod Prokuplja
Fim o germanskom koplju koje je 2021. godine pronađeno na Hisaru tokom arheoloških istraživanja, a za koje se pretpostavlja da potiče iz periode između 418. i 538. godine naše ere, moći će da vide zainteresovani Prokupčani na prezentaciji koja je zakazana za utorak, 27. juna u prokupačkom Muzeju od 13 sati. Ulaz za sve posetioce je slobodan.
Sanja Crnobrnja Krasić arheolog Muzeja u Prokuplju kaže da se radi o vrlo dragocenom nalazu za koga je nedvosmisleno utvrđeno da je pripadao nekom od vojskovođa visokog ranga koji su u to vreme harali na ovom prostoru. Veliki deo prostora na Hisaru tek se istražuje; Foto: Lj. M.
Dekoracija koplja je od zlata, srebra, stakla i izuzetno bogato urađena. Pronašli smo ga na Hisaru, u objektu tri na samom prostoru sadašnjeg parkinga. Na rengenu smo utvrdili da imamo zaista eksluzivan nalaz, a Ministarstvo kulture je naknadno pomoglo da se uradi rekonstrukcija i konzervacija predmeta. Kada smo pristupili detaljnom istraživanju koplja utvrdili smo da je predmet nastao između 418. i 538 godine naše ere, na osnovu čega smo izveli zaključke da se radi o periodu velike seobe naroda germanskog plemena na ovim prostorima - kaže Crnobrnja Krasić, arheolog.
Dodaje da osim nje, na projektu izrade kratkog dokunetarnog filma o germanskom koplju radila je konzervatorka Vesna Rogić.
Film objašnjava gde je Prokuplje i gde je Hisar, koji je vremenski period nastanka predmeta, kako su tekla istraživanja i sama konzervacija i restauracija koplja.
Hisar nedovoljno istražen, uskoro kreću nova arheološka iskopavanja
Najveći deo prostora na brdu Hisar koje je i omiljeno šetalište za Prokupčane je nedovoljno istražen, a kampanja arheoloških istraživanja nastaviće se i ove godine.
Reč je o bogatom i važnom prostoru koji je proglašen za kulturno dobro još 1961. godine, a 1983. godine je proglašen za kulturno dobro od velikog značaja za Republiku Srbiju.
Na početku brda Hisar je i crkva Svetog Prokopija, kao i Jug Bogdanova crkva, Spomen-kosturnica poginulim borcima u Drugom svetskom ratu.
Tu je još i plato sa bistama pesnika Rada Drainca i slikara Bože Ilića, kao i spomenik Aleksi Saviću. Na samom vrhu Hisara izgrađena je zadužbina "Savićevac" i Jug Bogdanova kula.
Kako bi zaštitili vredna nalazišta na tom prostoru, tokom 2022. godine Vojska Srbije je postavila privremeni most dužine 20 metara i nosivosti do 40 tona koji se nalazi preko arheoloških iskopina.
Komentari
Poslednji komentari
Svrbin
22:24 // 26. 6. 2023.
Bilo je germana,najvise tracana i njihovih naslednika bugara.
Kostic
12:25 // 26. 6. 2023.
Odakle gospodi ideja da je u pitanju bas germansko koplje od silnih naroda koji su tu postojali u 4-5 veku germana je bilo najmanje. Sramota je da se pisu ovakve stvari samo zato sto naucnici primaju stipendije nemacke vlade
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.