Film o princu poezije prikazan u Nišu, autor tvrdi: Branka su ubili
Bio je princ poezije u zemlji u kojoj vlast nije volela prinčeve, čak ni poetske. Tako je na početku dokumentarnog filma Branko, koji je premijerno prikazan u Niškom kulturnom centru, opisan čuveni Zaplanjac iz Gadžinog Hana, rođen u Nišu, Branko Miljković. Scenarista i režiser Miodrag Mića Miljković kaže da mu je, osim poezije, motiv za snimanje filma bila nedovršena istraga o Brankovoj smrti i tvrdi da nije reč o samoubistvu, već o ubistvu.
Film počinje pričom o Brankovoj strasti za čitanjem i učenjem u detinjstvu, a bavi se i užasima rata kojima je bio okružen, kao i njegovim gimnazijskim danima, kada umalo nije bio izbačen iz škole zbog erotske poezije koju je pisao.
Film prikazan u punoj sali NKC-a; foto: T. R.Mića Miljković kaže da ga je poezija Branka Miljkovića motivisala da o njemu odradi film, ali da mu je važan motiv i njegova neraščišćena smrt. Kaže da je Branko ubijen, a o tome u filmu svedoče autentične izjave njegovih roditelja.
Kako, ko i zašto ga je ubio - to ne možemo da tvrdimo. Dali smo par pretpostavki u filmu, ali gotovo je sigurno da je istraga o njegovoj smrti zabašurena i da nikada nije sprovedena do kraja. Porodici nikad nije predat obdukcioni list, što je bilo obavezno posle svakog smrtnog ishoda. Ima još sijaset stvari koje govore u prilog tome da je vlast jedva čekala da se to završi i da se više time ne bavi - objašnjava režiser.
Dodaje da se divi Brankovoj inteligenciji, za koju kaže da je vanserijska i poručuje da pesnikov život zaslužuje i igrani film.
Njegova poezija je preživela. Njena snaga je možda sad i jača nego što je onda bila. U početku su za Branka govorili da nije pesnik, već filozof, smatrali su da on zbunjuje ljude, da je njegova poezija zatvorena - navodi Mića Miljković.
Mića Miljković režiser i scenarista filma; foto: T. R.Obrađen je i deo njegovog života u Beogradu, gde je studirao filozofiju i živeo u neuslovnom stanu. Pisao je rodoljubive pesme, ali i pesme o devojkama u koje se zaljubljivao.
Među njima je studentkinja filozofije Madlen, koja se nakon njegove smrti zamonašila. Jednoj od njegovih najlepših pesama, “Uzalud je budim”, autori su takođe dali dosta prostora u filmu.
Film je rađen u produkciji niškog Synopsis-a, a sniman godinu i po dana, uglavnom u Nišu, uz nekoliko scena u Beogradu. Prezenter je glumac niškog Narodnog pozorišta Aleksandar Mihailović, a narator Dejan Cicmilović.
Film sniman godinu i po dana; foto: T. R.Branko Miljković je rođen 29. januara 1934. godine u Nišu. Poreklom je iz Gadžinog Hana, a autori filma kažu da je uvek bio ponosan na svoje poreklo.
Kako je istaknuto u filmu, Branko je sve radio do kraja, ništa polovično - i kada voli, i kada piše, i kada pije. Sa teretom slave nije umeo da se nosi.
Preminuo je 12. februara 1961. godine, a njegova smrt zvanično je proglašena kao samoubistvo vešanjem. Međutim, i danas izaziva mnoge interpretacije prema kojima je ipak reč o ubistvu.
Na njegovom spomeniku isklesano je: “Ubi me prejaka reč”. Njegovo ime ponela je jedna niška osnovna škola, ali književna nagrada, poetske svečanosti u Gadžinom Hanu i tamošnja manifestacija za đake.
Komentari
Poslednji komentari
Torpedo
22:59 // 13. 5. 2022.
Dok je postojala SFRJ a i posle smrti Tita, niko nije smeo,od Srba, da pisne o smrti Branka ! Kad se drzava raspala, oni, sto su izisli ispod komunistickog sinjela, tvrde da je ubijen ! Mogu se sloziti sa tom teorijom, ima indicija, ali gospodo, navodni postovaoci lika i dela Branka, kopajte po dokazima ! U samoj Hrvatskoj, ima mnogo postovaoca Branka i pravde, ne generalizujte ljude !
qgo
21:00 // 14. 5. 2022.
Branko i moja majka su bili ista generacija i ziveli su kao deca u komsiluku. Ona mi je pricala da su Branka ubili a u Gimnaziji "Bora Stankovic" jedan profesor nam je krajem sedamdesetih vise puta govorio na casovima da Branko jeste bio obesen na vrbi ali noge su mu dodirivale zemlju. Tako teorija o samoubistvu otpada ali tu je sada pitanje zasto je on morao da odavde pobegne u Zg?
Smuk II
16:14 // 13. 5. 2022.
2. Ostavilo je neki trag u mojoj percepciji današnjeg života i emocija!I sada vidim da sam "zaostao" u razvoju i ne mogu se prilagoditi dinamici "kretanja" savremenog života!Možda sam i u nekoj prednosti /po decenijama/ u odnosu na mlade ljude koji nisu "stigli" da pročitaju barem 10-ak stihova B.Miljkovića!Kako god ... valja "pročitati" i tudje emocije koje će nas još više oplemeniti...
Valjda ?
Smuk II
16:06 // 13. 5. 2022.
1.Ne želim da dezavuišem bilo čije mišljenje ali... B. Miljković je bio daleko ispred svog vremena i svojih savremenika - po peru,duše... Mnogi njegovi savremenici su preživeli ta "vunena vremena",čak i poznati "kalemar" i "otac nacije",koji reče da Srbi veruju u svoje laži a što Hrvati zdušno koriste - D. Ćosić itd...Ono malo, što sam čitao njegove stihove i dotaklo sé mojih osećanja, emocija
Milorad
16:28 // 12. 2. 2023.
Pesnik za sva vremena.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.