Filmska legenda u Nišu (video)
Kolin Artur, majstor maske i specijalnih efekata u svetski poznatim filmovima kao što su “Odiseja u svemiru 2001”, “Konan varvarin”, “Zvezdane staze”, "Beskrajna priča", dobio je bučan aplauz dece i odraslih u Nišu gde gostuje na međunarodnoj dečijoj koloniji crtanog filma “Pantelej 2010”.
Deca su bila posebno ushićena kada je na prezentaciji pokazao autentičnu masku ruku najpoznatijeg filmskog vanzemaljca E.T. -a (Itija), a organizatorima je poklonio maketu Minotaura, masku čudovišta koja se koristila u snimanju filma “Simbad i oko tigra”.
Artur će na koloniji biti tri dana, a deci će pokušati da prenese svoja iskustva iz oblasti “pokreta maski u animacijama i igranim filmovima”
- Deca moraju što više da crtaju, samo se tako uči ovaj posao. Neka crtaju svoje prijatelje, drugare u pokretu jer će im tako slike biti životnije. Malo je vremena da bi im ja pokazao kompletnu kategoriju maski i specijalnih efekata, ali preko ovih maski pokušaću da ih nečem podučim. Pokazao bih više maski, ali mi je studio u Madridu (Španija) izgoreo. Doneo sam ruke E.T.-a koje deca mogu da dodirnu. One su korišćene u poznatoj sceni kada vanzemaljac svira klavir, a nosila ih je jedna pijanistkinja. Minotaur je poznato čudovište iz “Simbada”, a tu su jedna cigla od gume i flaša koja se koristila u filmovima. Deca su oduševljena stablom koje govori, a tu su i lampe koje će se koristiti u novom filmu “Zlatna smokva”. Tako da deca mogu to sve da dodirnu, a paralelno sa tim videće i sekvence iz filmova gde su mnoge maske korišćene tako da ću na taj način pokušati da ih više zainteresujem za filmske efekte - objašnjava ovaj umetnik koji je namerno prezentaciju držao u košulji sa Diznijevim junacima.
Prisutni su mogli da čuju kako je u “Odiseji” pravio maske za poznatu scenu kada čovekoliki majmun udara u kosti ili koliko je bilo teško našminkati glumca Arnolda Švarcenegera u filmu “Konan varvarin”.
On je odgovarao na razna pitanja, a zanimljivo ga je bilo čuti kako je ušao u filmske vode.
- Otac mi je bio grafičar pa sam tako i ja završio likovnu akademiju. U tom poslu sam dosegao neki nivo jer sam radio u najpoznatijem muzeju voštanih figura “Madam Tiso”. Tada je stigla ponuda za “Odiseju” što sam prihvatio. Umesto tri meseca, rad na filmu je trajao godinu dana tako da sam izgubio mestu u muzeju, ali sam našao nov izazov - ispričao je Kolin Artur.
Na koloniji crtanog filma u Nišu koji organizuju Niški kulturni centar i autorski tim crtanog filma SCF 98 kao i Udruženje građana Anima, učestvuje 60 dece iz Slovenije, Hrvatske, Italije, Rusije, Velkike Britanije i Srbije.
Sara Milošević i njena drugarica Maša oduševljene su svetlećim drvetom
- Kolin Artur nam je pokazao tu staru tehniku formiranja likova u filmovima. Tokom škole ćemo učiti i neke kompjuterske programe za crtanje tako da ćemo na kraju kolonije uporediti klasičnu i modernu školu pravljenja crtanog filma - kaže Sara.
Klaudio Tanasko napominje da su mu najomiljeniji junaci japanski likovi iz crtanih filmova. On kaže da se na koloniji steknu nova poznanstva i tehnike.
Učenica klara Kracina iz Ljubljane (Slovenija) pak kaže da će se u budućnosti baviti realizovanjem crtanih filmova.
- Dosta učim, dva sata svakodnevno vežbam. Kolin me je oduševio jer su njegovi likovi i maske kao kompijuterski napravljeni - kaže Kracina.
Osim Kolina Artura, predavač na ovogodišnjoj Koloniji je i Filipa Timins, predstavnica američke kompanije „Vajkon“, čiji softveri i hardveri su korišćeni za specijalne efekte u holivudskim filmovima „Čarli i fabrika čokolade“, „Hulk“, „Troja“, „Zvezdane staze“.
Učesnicima kolonije o muzici u filmu govoriće Zoran Simjanović, jedan od naših najznačajnijih kompozitora primenjene muzike, autor nezaboravnih numera za TV seriju „Grlom u jagode“ i filmove „Specijalno vaspitanje“, „Miris poljskog cveća“, „Maratonci trče počasni krug“, „Nešto između“.
Trejler za film "Beskjrana priča"
Sinbad i oko tigra (1977)
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.