Gran-pri Evrope za zaštitu pirotskog sela Gostuša
Jedna od 7 gran-pri nagrada Evropske unije i mreže Evropa Nostra, vrednih po 10.000 evra, pripala je studiji konzervacije takozvanog sela Gostuša koje se nalazi kraj Pirota i ima prepoznatljive kuće građene od kamena i drveta bez maltera.
Ovaj projekat zaštite takozvanog “kamenog sela”, koji je uradio tim arhitekata - konzervatora Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Niša, jedini je nagrađen u kategoriji istraživanja.
On se prvo našao među 28 projekata kojima je dodeljena Evropska nagrada za nasleđe, a odlukom nezavisnog stručnog žirija dobio je i posebno priznanje, odnosno gran-pri.
Verodostojni primer staroplaninske arhitekture; foto: E. V.Osim projekta Gostuše gran-pri su dobili projekti konzervacije tradicionalne vodenice u Grčkoj, Kraljeve male staze u Španiji i Gotičke kule u Britaniji. U kategoriji “posvećena služba” nagrađeni su zaposleni i aktivisti Zemaljskog muzeja u Sarajevu i Italijanka Maria Krespi, a u kategoriji “edukacija, trening i povećanje svesti” projekat ‘Usvoji spomenik’ iz Finske.
Već 14 godina, nagradom za nasleđe Evropske unije i Evropa Nostre slavimo zapažena dostignuća u oblasti nasleđa. Kvalitet i raznolikost ovogodišnjih projekata govori o posvećenosti i izvrsnim znanjima nagrađenih organizacija i njihovih timova - rekao je Tibor Navračić, evropski komesar za obrazovanje, kulturu, omladinu i sport.
Nagrade su dodeljene juče u Madridu, a priznanje je u ime srpskog tima primila Elena Petrović, direktorka niškog Zavoda za zaštitu spomenika.
Gostuša je selo na 800 metara nadmorske visine, na krajnjem jugoistoku Srbije oko 30 kilometara udaljeno od Pirota, čije su kuće verodostojni primer staroplaninske arhitekture.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.