Izložba "Niš ratna prestonica 1914-1915" u Sinagogi
Kako je izgledao svakodnevni život u Nišu na početku Prvog svetskog rata, posetioci će moći da pogledaju na izložbi "Niš ratna prestonica 1914-1915" koja će biti otvorena u četvrtak 27. novembra od 18 sati u niškoj Sinagogi i trajaće do marta.
Izložbom je obuhvaćen period od početka rata do okupacije od strane Bugara novembra 1915. godine, kada je u Nišu zasedala Narodna skupština i Vlada Srbije.
Prema rečima organizatora, na izložbi će moći da se vide zastave i oružje 16. moravskog puka, fotografije iz privatnih kolekcija, animirani prikaz Niša iz tih ratnih godina kao i brojne fotografije uglednih ličnosti i dela koja su neki od njih objavili u Nišu dok je on bio ratna prestonica.
Posetioci će moći ekskluzivno da pogledaju lične predmete Miloša Đorića, vrsnog intelektualca, ali i da premijerno vide dva telegrama koje je Nikola Pašić poslao iz Niša nakon prvih velikih pobeda srpske vojske - kažu organizatori.
Kako kažu, u Nišu je tada vladao pegavi tifus i odnosio brojne žrtve, zbog čega su lekari su napravili tzv. "srpsko bure" radi dezinfekcije obolelih i ranjenih, a kako je to bure izgledalo, Nišlije će moći da vide na izložbi.
Autori izložbe su Bojana Nešić, Marina Vlaisavljević, Ivana Gruden Milentijević i Nebojša Ozimić.
Komentari
Poslednji komentari
sve vam je potaman
22:55 // 27. 11. 2014.
Којом изложбом ,књигом или било чиме из музеологије обележисте јубилеј стогодишњице од почетка Балканских ратова у Нишу?! Зашта иду паре за плате?
ЛЕЖЕЋЕ ПРЕДУЗЕЋЕ
22:53 // 27. 11. 2014.
На време се сетисте нешто да урадите и обележите огроман јубилеј Српског народа! Шта сте чекали до сада? Да нисте знали случајно да се ове године пада стогодишњица и јубилеј поводом стогодишњице?!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.