Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

08:22, 20. 2. 2020.

| Kultura

Izložba neolitskih figurina u niškoj Galeriji "Sinagoga"

Autor:B. S.Izvor:Južne vesti
sinagoga
Ulaz je slobodan; foto: JV

Oni koji žele da se upoznaju sa društvenim, privrednim, kultnim i estetskim obeležjima neolitske populacije na prostoru severnih oblasti centralnog Balkana moći će to kroz izložbu figurina i reviju odeće iz tog perioda, u petak, 21. februara u 13 sati u niškoj Galeriji "Sinagoga". Istog dana biće predstavljena i monografija o ovom periodu.

Izložbu Vinčanska žena - mit, boginja, majka radili su arheolog Tatjana Trajković Filipović, kustos Narodnog muzeja Niš, arheolog Julka Kuzmanović Cvetković, muzejska savetnica Narodnog muzeja Toplice u Prokuplju, istoričar Aleksandar Nikezić iz Centra za kulturu Aleksinac i arheolog Petar Milojevićiz Arheološkog instituta u Beogradu.

Posetioci izložbe kroz postavku neolitskih figurina, kultnih predmeta i ostalog pratećeg arheološkog materjala moći će detaljnije da se upoznaju sa društvenim, privrednim, kultnim, estetskim i utalitarnim obeležjima i težnjama neolitske populacije na prostoru severnih oblasti centralnog Balkana. Na otvaranju same izložbe revijom praistorijske odeće, detaljima i originalnim rešenjima posetioci će imati potpuni vizuelni doživljaj - kažu organizatori.

Osim izložbe, biće predstavljena i monografija Poznoneolitska i ranoneolitska fuguralna plastika iz severnih oblasti centralnog Balkana koju su uradili Petar Milojević, Tatjana Trajković Filipović, Julka Kuzmanović Cvetković, Aleksandar Nikezić, Sanja Crnobrnja Krasić, Jelena Milojević i Magdalena Selaković.

Publikacija je zapravo studija rađena na uzorku od 359 antropomorfnih i zoomorfnih figurina i po osnovnoj polnoj opredeljenosti na muške i ženske figurine, sa izuzecima koji su kao takvi naglašeni. Funkcija, namena, uloga i značaj, antropomorfne plastike decenijama predstavlja nerazrešenu enigmu za najveća imena u srpskoj i evropskoj arheologiji. Ova publikacija je statistički početak u nizu mogućih tumačenja - dodaju.

Osim ovoga, organizatori najavljuju i degustaciju praistorijske hrane po originalnim receptima stručnjaka za arheobotaniku Medovića, kao i muzički program.

U projektu su učestvovali niški i prokupački Muzej, kao i Zavičajni muzeja Župe u Aleksandrovcu i Kulturni centar u Aleksincu.

Izožba će biti otvorena do kraja marta 2020. godine, a u toku trajanja izložbe održavaće se radionice za decu.

Radno vreme Galerije "Sinagoga" je od utorka do petka od 10 do 16 sati, vikendom od 10 do 15 sati, a ponedeljkom je zatvorena za posetioce.

Ulaz slobodan.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA
Pronađite nas na: