Izložba neolitskih figurina u niškoj Galeriji "Sinagoga"
Oni koji žele da se upoznaju sa društvenim, privrednim, kultnim i estetskim obeležjima neolitske populacije na prostoru severnih oblasti centralnog Balkana moći će to kroz izložbu figurina i reviju odeće iz tog perioda, u petak, 21. februara u 13 sati u niškoj Galeriji "Sinagoga". Istog dana biće predstavljena i monografija o ovom periodu.
Izložbu Vinčanska žena - mit, boginja, majka radili su arheolog Tatjana Trajković Filipović, kustos Narodnog muzeja Niš, arheolog Julka Kuzmanović Cvetković, muzejska savetnica Narodnog muzeja Toplice u Prokuplju, istoričar Aleksandar Nikezić iz Centra za kulturu Aleksinac i arheolog Petar Milojevićiz Arheološkog instituta u Beogradu.
Posetioci izložbe kroz postavku neolitskih figurina, kultnih predmeta i ostalog pratećeg arheološkog materjala moći će detaljnije da se upoznaju sa društvenim, privrednim, kultnim, estetskim i utalitarnim obeležjima i težnjama neolitske populacije na prostoru severnih oblasti centralnog Balkana. Na otvaranju same izložbe revijom praistorijske odeće, detaljima i originalnim rešenjima posetioci će imati potpuni vizuelni doživljaj - kažu organizatori.
Osim izložbe, biće predstavljena i monografija Poznoneolitska i ranoneolitska fuguralna plastika iz severnih oblasti centralnog Balkana koju su uradili Petar Milojević, Tatjana Trajković Filipović, Julka Kuzmanović Cvetković, Aleksandar Nikezić, Sanja Crnobrnja Krasić, Jelena Milojević i Magdalena Selaković.
Publikacija je zapravo studija rađena na uzorku od 359 antropomorfnih i zoomorfnih figurina i po osnovnoj polnoj opredeljenosti na muške i ženske figurine, sa izuzecima koji su kao takvi naglašeni. Funkcija, namena, uloga i značaj, antropomorfne plastike decenijama predstavlja nerazrešenu enigmu za najveća imena u srpskoj i evropskoj arheologiji. Ova publikacija je statistički početak u nizu mogućih tumačenja - dodaju.
Osim ovoga, organizatori najavljuju i degustaciju praistorijske hrane po originalnim receptima stručnjaka za arheobotaniku Medovića, kao i muzički program.
U projektu su učestvovali niški i prokupački Muzej, kao i Zavičajni muzeja Župe u Aleksandrovcu i Kulturni centar u Aleksincu.
Izožba će biti otvorena do kraja marta 2020. godine, a u toku trajanja izložbe održavaće se radionice za decu.
Radno vreme Galerije "Sinagoga" je od utorka do petka od 10 do 16 sati, vikendom od 10 do 15 sati, a ponedeljkom je zatvorena za posetioce.
Ulaz slobodan.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.