Jubilarnu nagradu "Stevan Sremac" dobio "provokativni" roman "Ina"
Priča koji govori o tome "čemu sve može poslužiti otadžbina" je satkana u roman Ina književnika Krste Popovskog, koji je jubilarni 15. dobitnik nagrade "Stevan Sremac". U Nišu mu je dodeljena plaketa, kao i novčana nagrada u iznosu od 300.000 dinara.
Više od 70 proznih naslova nisu namučili žiri da jednoglasno priznanje za najbolju proznu knjigu u prošloj godini dodeli romanu Ina, za koji kažu da je "svojevrstan otklon prema našoj savremenosti". Krsta Popovski ovogodišnji laureat; foto: ni.rs
Otklon od okruženja bez topline, u kakvom je odrastao osetljivi umetnik, junak ove alegorije, otklon od usiljene modernosti u umetnosti i najzad otklon od nepovratno izgubljene, iskomadane nekadašnje otadžbine. Otuda i naslov Ina, kao zajednički imenitelj svega vrednog što je preostalo u junakovom životu: ostatak junakove ljubavi prema Marini, ostatak junakove krave Rasine, ostatak topline, ostatak otadžbine… - piše u opisu romana.
Žiri je odlučio da Popovski bude dobitnik nagrade koja nosi ime Stevana Sremca, kako kažu, zato što njegov roman po inspiraciji i kritičkom odnosu prema stvarnosti ostaje na tragu Sremčeve poetike. Krsta Popovski ovogodišnji laureat; foto: ni.rs
U Niškom kulturnom centru ističu i da autor svojim pripovedanjem prelazi granice, kako bi čitaocima pružio "intenzivan i često šokantan doživljaj sveta".
Sve navedeno ovu knjigu svrstava u sam vrh prošlogodišnje prozne produkcije - dodaju u Niškom kulturnom centru.
U programu povodom dodele nagrade ovom književniku u Nišu učestvovala je i predsednica žirija Jelena Jovanović, kao i trupa "Književna boemija" koja je izvela dramatizaciju pripovetke Kalča u pozorištu. Krsta Popovski ovogodišnji laureat; foto: ni.rs
Izdavač nagrađenog romana je "Laguna", organizator konkursa i dodele Niški kulturni centar, a pokrovitelj Ministarstvo kulture.
Podsetimo, odluku da baš Popovski bude ovogodišnji laureat donela je predsednica žirija profesorka Jelena Jovanović, kao i članovi Adrijana Marčetić i Enes Halilović, a u užem izboru za nagradu bili su i romani Žena iz Huareza Uglješe Šajtinca, Naknadne istine Darka Tuševljakovića i Veliko spremanje Branka Anđića.
Komentari
Poslednji komentari
Stevica Stevanov
22:22 // 1. 12. 2018.
Kad vidim ko je predsednica žirija (poznata kao najnetalentovanija u svojoj generaciji), onda mi je jasno i kako je ovaj dosadni i netalentovani pisac mogao da dobije ovu nagradu. Sremac se od muke prevrće u grobu.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.