Kod Pirota nađena dvokolica starija od 3 milenijuma
Ostaci dvokolice sa očuvanim bogatim ukrasima od bronze, kojom se pre 3 do 4 milenijuma najverovatnije vozio Tračanin iz visokog društvenog sloja, pronađeni su blizu pirotskog sela Staničenje.
Ostaci pronađene dvokoliceArheolog Zoran Mitić, koji kao saradnik Arheološkog instituta u Beogradu od Proseka do bugarske granice vrši nadzor na izgradnji budućeg puta E-80, kaže da je ovo izuzetno vredan nalaz jer u Srbiji do sada ništa slično nije nađeno.
Sakupljeno je 80 odsto njenih delova, a on se nada da će skoro cela biti kompletirana, jer su i radovi, i arheološki nadzor nad njima, još u toku.
Na pretpostavku da je dvokolicu koju su vukla dva konja koristio Tračanin, Mitića navodi ranije otkriven tumul u blizini, odnosno veštačko brdo korišćeno kao grobnica kakve su imala tračanska plemena. U grobnici nije ništa pronađeno, pa ovaj arheolog smatra da je ranije opljačkana.
- Na tumulu se kod Tračana sahranjivao pokojnik, a običaj je bio da se na pedesetak metara od njega sahrani i životinja koju je tokom života voleo, na primer konj ili pas. Prema predanjima, žene Tračana su tražile da posle smrti muža budu ubijene i tu sahranjene. Ovde smo na samo desetak metara od grobnice pronašli dvokolicu - objašnjava Mitić.
Ostaci pronađene dvokoliceOno što ovo retko arheološko otkriće čini izuzetnim jesu bogati ukrasi od bronze koji podsećaju na čipku, što je i njena očekivana odlika jer su, kako priča Mitić, Tračani fenomenalno poznavali tehnologiju livenja gvožđa.
- Na gvožđu su aplikacije od bronze, nalik čipki. Na nekim delovima se vidi i sačuvano drvo koje je bilo obloženo kožom. Sve ukazuje na to da je tu sahranjen neko ko je zauzimao vrlo visoko mesto u hijerarhiji i bio visoko rangiran kao, na primer, knez. Ipak, ne isključujem potpuno mogućnost da je reč o nekom drugom narodu, jer smo mi ovde na raskrsnici puteva, a u doba iz kog dvokolica potiče bilo je mnogo migracija - zaključuje Mitić.
On o Tračanima kaže da su kao narod obožavali raskoš, verovali u zagrobni život i ponovno rađanje i da su zato sa pokojnikom sahranjivali i njegove lične stvari, pa i zlatno posuđe.
- Tračane, koje je sačinjavalo oko 200 plemena, pominje još Herodot. Zauzimali su centralni deo današnje Bugarske, imali su južni i istočni deo Balkana. Bili su odlični ratnici, pa su i sa Aleksandrom Makedonskim išli u osvajanje istoka - kaže Mitić.
Ostaci pronađene dvokoliceOn očekuje da će konzervaciju delova dvokolice izvršiti Arheološki institut u Beogradu.
Iako bi voleo da dvokolica kao muzejski eksponat ostane u ovom delu Srbije, smatra da ona, kao arheološki nalaz, "prevazilazi okvire Bele Palanke, Niša i Pirota", tako da će verovatno biti čuvana u Narodnom muzeju u Beogradu.
Mitić je u julu prošle godine, kada je takođe vršio nadzor nad izgradnjom auto-puta ka Dimitrovgradu, kod Bele Palanke pronašao miljokaz - čitač milja koji potiče iz 3 veka nove ere.
Komentari
Poslednji komentari
Nidza
21:15 // 10. 12. 2013.
Bas me zanima koji su ti Tracani? kako je to nestala njihova civilizacija? kojim su jezikom govorili?
Toliko nalaza imamo po Srbiji, a nemamo ozbiljnu istorijsku analizu...
Mozda gresim, ali...
Cynic
13:47 // 23. 12. 2013.
tracani su srbi. (tracani,rasani,tribali,iliri,skiti.. sve su to srbska plemena.Naucno dokazano,cak je i nemacka akademija nauka to promenila dok nasa SANU cuti).
zoki
08:12 // 18. 10. 2013.
Arheolozi ništa nisu pronašli na Koridoru 10, već graditelji auto-puta. Oni sami sebi pripisuju da su došli do velikog otkrića. Što to nisu uradili ranije?!
Vicko
22:57 // 2. 12. 2023.
Taj miljokaz je nasao moj otac,hteli su da ga bace da se ne bi prekinula izgradnja tog autoputa,ali on nije dao,pa su onda tek zvaki arheologe
obren
07:33 // 18. 10. 2013.
Prike, ne se uzrujavaj...u bgd ce da pregledaju tu dvokolicu, pa ako vredi ce je prodaju dalje.....treba im jos malo para za most na adi.ako nije stara 2-3 milenijuma ce si ni gu vrnu!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.