Kult Branka Miljkovića živi među Nišlijama
Svečana akademija povodom obeležavanja 80 godina od rođenja Branka Miljkovića održana je u Narodnom pozorištu u Nišu. U Brankovu čast, između ostalih, besedio je i njegov prijatelj akademik Matija Bećković.
Puštanjem audio zapisa na kojem je kratak isečak Brankovog intervjua za radio Beograd, sinoć je i zvanično započeo prvi korak obeležavanja jubileja koji se ove godine organizuje u čast ovog velikog pesnika druge generacije posleratne poezije.
Prepuna sala Narodnog pozorišta možda je i najbolji svedok koliko je Branko Miljković zadužio grad Niš, a komentari prisutnih svakako su aluzija na to da je prethodnih godina radu i delu Branka Miljkovića posvećivano manje pažnje nego što on zaslužuje.
Svečana akademija u čast Branka Miljkovića
Glumac Narodnog pozorišta Aleksandar Mihajlović je za ovu priliku odrecitovao možda najgovoreniju Brankovu pesmu, „Uzalud je budim“ i na taj način znatiželjnim Nišlijama najavio gotovo dvočasovno sadržajno poetsko veče.
Sigurno je najveću pažnju, sudeći bar po osipanju broja prisutnih nakon njegovog govora, privukla beseda Matije Bećkovića koji je anegdotama i iskustvima prikazao nesvakidašnje i nepoznate segmente Brankovog života i njihovog drugovanja.
- Napiši pa će i Bog da čita, nauk je koji me je naveo da za osamdesetu godišnjicu Branka Miljkovića opišem naše kratko drugovanje o kojem nema drugih svedoka osim mog pamćenja. Za njegovu dušu bi valjalo da običnim rečima ne govorimo ni o njemu ni njegovom neobičnom životu. Sreli smo se kad je bio na vrhuncu slave zemaljske i na koncu svog kratkog života. Još nisam objavio svoju prvu knjigu a on je već pevao svoju labudovu pesmu - neke su od rečenica koje je Bećković uputio zemljacima Branka Miljkovića.
Priliku da se i glas najmlađih čuje omogućio je drugi po redu književni konkurs u organizaciji škole „Branko Miljković“, jedine u Srbiji koja nosi Brankovo ime. Nišlijama su pobedničke pesme pročitali Vukašin Petrović i Tijana Zlatković.
Drugi deo programa imao je za cilj da objedini neke od onih pesnika koji su za svoje delo u poslednjih tridesetak godina dobili „Brankovu nagrade“. Među laureatima našli su se Enes Halilović, Alen Bešić, Dejan Aleksić, Vojislav Karanović i drugi pesnici i književnici.
Branko Miljković je rođen 29. januara 1934. godine, studije čiste filozofije je završio u Beogradu. Umro je tragičnom smrću u dvadeset sedmoj godini u Zagrebu.
Komentari
Poslednji komentari
hm
14:13 // 30. 1. 2014.
Jeste da Gadzin Han nije nesto veliki ali nije selo kraj Nisa.
M
09:12 // 31. 1. 2014.
Miljkovic je rodjen u selu Donji Dusnik.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.