“Mi smo ono šta smo pročitali” - 9 knjiga za podsticaj kritičkog razmišljanja
Zabluda je da su najbolje knjige i najčitanije, kaže ugledna kulturološkinja i bibliotekarka Vesna Crnogorac i objašnjava da prava literatura ne može biti takozvana “laka” literatura, jer ona pored trenutne zabave zamagljuje um i služi zabludama. Zato Crnogorac za praznične dane “nudi” izbor knjiga koje podstiču kritičko razmišljanje.
Dugogodišnji sekretar Društva bibliotekara Srbije i članica Svetskog komiteta za slobodan pristup informacijama i slobodu izražavanja Vesna Crnogorac ističe da je svaka priča o knjigama i čitanju, zapravo priča o slobodi, a da samo ako kritički i kreativno čitamo vredne knjige podstičemo slobodoumlje.
Razvijanje kritičkog mišljenja naročito kod mladih predstavlja ključnu liniju odbrane od nametnuh, često lažnih ili iskrivljenih slika stvarnosti koja nam se nudi spolja a koju često plasira i sama vlast - kaže Crnogorac.
Pored ovog svojevrsnog uputsva za otklon od svake vlasti i autoriteta, u eri bestselera i knjiga koje se često zaborave posle jednog čitanja, Vesna Crnogorac podseća na angažovanu ulogu književnosti - pedagošku, psihološku, estetsku i etičku.
Čitanje knjiga može se opisati i kao način traženja životnog smisla ali i kao svojevrsna uteha za kojom čovek često žudi. Bertolt Breht je govorio da umetnost ne treba da se bori protiv dosade, već da se bori protiv zla. Literatura takođe. U vreme izražene društvene nepravde - ustajanje protiv svakog daljeg produbljivanja nejednakosti – predstavlja pitanje ljudskog digniteta. Prave knjige nas na to opominju I tome nas uče - navodi Crnogorac.
9 knjiga za praznične ili bilo koje dane
Ova “pedagoška” preporuka Vesne Crnogorac donosi dela nobelovke Herte Miler koja je pisala o užasima diktature Nikolaea Čaušeskua u Rumuniji i tajnoj policiji Sekuritatea, ali i roman ovogodišnjeg dobitnika nagrade “Branko Miljković”, Enesa Halilovića.
Lista na raznovrsnosti dobija i “prisustvom" 2 klasika i često smatrana “politički nekorektnim”, ali “estetski snažnim” piscima - Austrijanca Tomasa Bernharda i Norvežanina Knuta Hamsuna.
- Herta Miler Životinja srca (izdavač Laguna, 2017.)
- Arundati Roj Ministarstvo neizmerne sreće (izdavač Laguna, 2017.)
- Enes Halilović Ako dugo gledaš u ponor (izdavač Albatros plus, 2016.)
- Tomas Bernhard Beton (izdavač LOM, 2014.)
- Knut Hamsun Krug se zatvara (izdavač LOM, 2005.)
- Dubravka Ugrešić Lisica ( izdavač Booka, 2017.)
- Olga Slavnikova 2017 (izdavač Arhipelag, 2010.)
- Fernando Pesoa Knjiga nespokoja (izdavač Dereta, 2017.)
- David Albahari Propuštena prilika ( izdavač Arhipelag, 2013.)
Komentari
Poslednji komentari
Зоран Васиљевић
01:52 // 4. 1. 2018.
Весна, штета што ти ниси директорка нишке библиотеке, а не садашња директорка која је дипломирала годину и по дана пре него што је постала директор, а после 28 година студија (уписала Правни факултет у Приштини 1985. а дипломирала 2013.).
Dragoljub J.
20:26 // 3. 1. 2018.
Uzalud je ponavljati ovu staru istinu. Sad je vreme nekontrolisane konzumacije šunda, primitivne gladi za epskom fantastikom (vampiri, karakondžule), stripovski naivnim zapletima, ezoterijom i čega sve ne što drži pažnju do toaleta i nazad. Svetski klasici se tretiraju po kriterijumu gole komercijale, a čitave šume seku da se štampaju kičerice tipa Nijanse sive, Bačić-Alimpić, Stojiljković itd
Sin masinovodje iz Drezdena
19:49 // 3. 1. 2018.
S obzirom da se ovde radi o necemu drugom, skrivenom, Istrazivacku baklju su demonstrirali osvetlili su put navijaci Dinama iz Drezdena.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.