Migrantska kriza, društvene mreže i žal za mladošću na platnu - Festival austrijskog filma u Nišu
Ljubitelji sedme umetnosti imaće priliku da od 24. do 27. septembra pogledaju šest ostvarenja na Festivalu austrijskog filma u Nišu, pod sloganom “Krajnosti”. Organizatori kažu da će ovogodišnji filmovi stvarnost učiniti zabavnijom, ali i tragičnijom, a projekcije će biti u bioskopu Cineplexx.
Minimalizam, raspad monarhije posle Velikog rata, turbulencije ženskog identiteta u migrantskoj krizi, novozavetne apoteoze, društvene mreže i prolaznost života - neke su od tema ovogodišnjih filmova.
U više filmova govori se o licu i naličju, mikro i makro kosmosu koji još jednom potvrđuju besmisao, ali i veličanstvenost ljudskih života bilo da ove filmove gledamo u Beču ili Beogradu. Ovogodišnji Festival austrijskog filma verovatno neće moći da pobedi stvarnost epohe (ako neko ili nešto uopšte može?), ali je može učiniti zanimljivijom, zabavnijom, ali i tragičnijom i melanholičnijom, jer filmovi i postoje da ne bismo propali od istine - poručuje profesor sa Fakulteta dramskih umetnosti Aleksandar Janković.
Festival otvara ostvarenje Rimini, u subotu, 24. septembra, od 19 sati. Reč je o komediji i drami iz ove godine. Ona prikazuje život nekada uspešne pop zvezde, koja juri za izbledelom slavom. Režiju potpisuje Ulrich Seidl.
Svet mu se urušava kada mu odrasla ćerka upadne u život i traži novac koga nema. Njegova patnja je i stvarna i lažna kao i njegova ljubav, a njegovo pevanje je usamljeni monolog gubitnika - navode organizatori.
U nedelju, 25. septembra, od 18 sati, prikazaće se film 3:30 PM, koji je 2020. režirao Ludvig Wust. Reč je o priči koja ispituje prijateljstvo, tehnologiju, komunikaciju, istoriju i pamćenje, uz primese uznemirujućeg humora.
Iste večeri od 20 sati zakazana je projekcija istorijske kriminalističke drame Hinterland iz prošle godine. Radnja se odvija u Beču 1920. godine i prikazuje propalo Austrougarsko carstvo. Režiser je oskarovac Stefan Ruzowitzky.
Dan kasnije, u 18 sati, publika će moći da pogleda tragikomediju Najkraća pesme na svetu, koju je režirao David Clay Diaz i koja obuhvata četiri ispreletene priče o aktuelnim načinima na koje se Evropa suočava sa migrantskom krizom.
Film priča priču o četvoro Evropljana, čiji stavovi prema migracijama i azilu bivaju nepovratno raspršeni - kažu organizatori.
Za 20 sati te večeri zakazana je projekcija filma Sunce. To je ostvarenje Kurdvina Ajuba o mladim ljudima, društvenim mrežama i samootkrivanju.
Tri tinejdžerke iz Beča tverkuju u hidžabu i pevaju pop pesmu. Jutjub video čini ih poznatim preko noći, posebno među kurdskim muslimanima - piše u opisu filma.
Poslednji film koji će posetioci moći da vide na Festivalu, 27. septembra od 19 sati, jeste Lucifer. Režiser je Ulrich Seidl, a u središtu zbivanja je Johanes, koji živi povučeno, u alpskoj kolibi, sa svojim orlom i pobožnom majkom, ali turistički razvoj preti da ih ugrozi.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.