Na godišnjicu smrti Branka Miljkovića u Nišu izložba pisama i predmeta iz pesnikove zaostavštine
Šest decenija smrti princa poezija Branka Miljkovića u Nišu će biti obeleženo izložbom u Književno- memorijalnoj postavci Sremac-Miljković gde će biti prikazano na stotinu pisama, čestitki i posveta iz pesnikove zaostavštine. Svi ti predmeti, kako navode iz niškog Narodnog muzeja, značajni su za razumevanje ličnosti i književnog dela pesnika koji je svojim radom ostavio nezaboravan trag.
Izložba “Branko Miljković - pisma i posvete iz zaostavštine", koja je posvećena pesniku rođenom u Nišu, biće otvorena u petak, 12. februar od 13 sati, a ulaz je slobodan.
Izložba obuhvata 119 izložaka i to pisma, pozivnice, propusnice, članske karte, čestitke, knjige sa posvetom, dve knjige utisaka, i predstavlja selektivni reprezentativni presek Kolekcije prepiske iz pesnikove zaostavštine- navode iz Narodnog muzeja.
Autor izložbe je kustoskinja književne zaostavštine niškog Narodnog muzeja Jelena Bogdanović, a iz te ustanove navode da su predmeti od kapitalnog značaja za razumevanje ličnosti i književnog dela Branka Miljkovića.
Izlagačkom koncepcijom indirektno se osvetljava jedan period savremenog srpskog i jugoslovenskog pesništva prve polovine XX veka, čiji je nesumnjiv reprezentant upravo Branko Miljković. Svi autori (korespondenti), pisama predstavljaju vremenom potvrđene pesnike, sa prostora bivše Jugoslavije – u hrvatskoj književnosti Zlatko Tomičić, Slavko Mihalić, Vesna Parun, te srpski – Milovan Danojlić, Tanasije Mladenović, Milica Nikolić, Đuza Radović, Dragan Kolundžija, Božidar Timotijević, bosanskohercegovački pesnici Husein Tahmiščić, Izet Sarajlić, slovenački Ciril Zlobec, strani književnici Alen Boske, Đankarlo Vigoreli i dr.– navode iz Muzeja.
Dodaju da će na izložba biti prikazane i dve knjige utisaka iz 1962. i 1971. godine koje danas, navode, predstavljaju kapitalno svedočanstvo o brojnim posetiocima Spomen-sobe pesnika u Beogradu i Nišu.
Kolekcija prepiske broji ukupno 222 jedinice: pisma, dopisne karte, razglednice, poslovna pisma na memorandumu, čestitke, posetnice, dokumenta, lične isprave i nekoliko pisama samog Branka Miljkovića. Po hronologiji prepiska obuhvata period od 1956. do 1961. godine. Nekoliko pisama datirano je posle smrti pesnika, poslata su njegovim roditeljima – dodaju.
Izložbu će otvoriti članovi udruženja "Brankovo pero", koji čine učenici Osnovne škole "Branko Miljković", a oni će kazivati svoju poeziju.
Inače, celokupnu Miljkovićevu zaostavštinu porodica je poklonila Narodnom muzeju Niš 1971. i 1981. godine i ona se danas nalazi u Zbirci "Branko Miljković" koja broji 1.671 predmet. Pored lične biblioteke od 589 knjiga, Zbirka sadrži i originalne rukopise, lične predmete, fotografije, dokumenta, prepisku, nameštaj iz radne sobe i hemeroteku.
Komentari
Poslednji komentari
Nislijka
19:49 // 11. 2. 2021.
Koji muskarac bio, stvarno zgodan i prodornog duha ,, nas ponos..
Tanja
18:11 // 11. 2. 2021.
Duboka zahvalnost Jovanu Mladenovića i direktoru Spasiću, koji oformiše ovaj spomen muzej našim piscima i nada da će mlađi kustos nastaviti nadgradnju započetog.
John Terry
14:50 // 11. 2. 2021.
Ja pa mislim Robert DeNiro.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.