Niš: novi rezultati arheoloških istraživanja (video)
Najnovije analize antropologa potvrdile su sumnje da je u grobnici u niškom naselju Jagodin Mala pronađen i skelet fetusa iz ranohrišćanskog perioda.
Za sada je utvrđeno da grobnica datira iz šestog veka. I dalje nije poznat pol deteta, kao ni uzrok smrti majke, ali bi dalja ispitivanja trebalo da daju odgovore i na ova pitanja.
U porodičnoj grobnici, koja je verovatno bila vlasništvo porodice višeg socijalnog statusa, pronađeno je osam individua, a arheolozi veruju da će dalja istraživanja pokazati da ih je bilo i više.
- Zanimljivo je da ovde nalazimo i decu. Jedan dečiji skelet starijeg deteta, i u centralnom delu objekta zatekli smo skelet mlađe žene sa fetusom na karličnom delu. Ona je verovatno umrla u toku kasne trudnoće ili tokom porođaja, šta se tačno desilo znaćemo nakon dodatnih analiza - kaže Marija Radović, antropolog.
Radović kaže da će dalja istraživanja pokazati uzrok smrti, pol i još neke naučnicima bitne činjenice.
Osim skeleta nisu pronađeni značajniji predmeti, ali zanimljvost predstavljaju dva lakrimarijuma, staklenih posuda za sakupljanje suza.
- Postojao je običaj prilikom sahrana u antičkom periodu, gde su prisutni na sahrani ostavljali svoje suze u tu bočicu, a ta bočica se pohranjivala najčešće uz pokojnika - kaže Toni Čerškov, arheolog Zavoda za zaštitu spomenika u Nišu.
Ovim je završena prva faza istraživanja na grobnicama otkrivenim decembra 2009. godine. Arheolozi su već započeli iskopavanja stotinak metara dalje.
- Elektroprospekcijom smo utvrdili postojanje objekata pod zemljom i već danas, prvog dana iskopavanja, pokazalo se da smo bili u pravu i da se tu nalaze neke konstrukcije koje mogu da budu od značaja za dalja istraživanja - kaže Čerškov.
Grobnice pronađene decembra 2009. godine najvećim delom će biti uništene zbog izgradnje saobraćajnice koja će spajati novoizgrađeni most i Pantelejsku ulicu (ranije Ratka Pavlovića).
Na prostoru naselja Jagodin Mala, nedaleko od centra grada, u istraživanjima obavljenim u proteklih 80 godina otkriveno je više stotina sakralnih objekata, bazilika i velikih hramova iz ranohrišćanskog perioda. Nažalost, jako mali broj je sačuvan.
Iako je Skupština Srbije sredinom sedamdesetih nekoliko objekata stavila pod najviši stepen zaštite države, skoro svi su u u jako lošem stanju.
najnovija otkrića na arheološkom nalazištu u naselju Jagodin Mala
Snimci ranohrišćanskih spomenika u naselju Jagodin Mala.
Komentari
Poslednji komentari
Milos
00:16 // 30. 4. 2010.
Da ista zna verovatno ne bi dosao za direktora javnog preduzeca u Nisu :)
zoran rajković
07:50 // 28. 4. 2010.
KATASTROFA
direktor gorice morao je da zna da je tvrđava ispod zemlje puna arheoloških objekata s obzirom da je sigurno još u školi učio da je tvrđava građena na temeljima ranijih vojnih utvrđenja (antičkog,srednjevekovnog)
neko mora da odgovara da počne da odgovara s obzirom da je mnogo arheoloških nalaza uništeno tokom raznoraznih otkopavanja za sve i svašta od strane raznih nestručnih a i stručnih ljudi
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.