Niška nagrada "Maleni cvet" - za azbučnik i roman o životu dece u dijaspori, autorke iz Pančeva
Priznanje za književnost za decu i mlade "Maleni cvet", koji se u Nišu dodeljuje 7. put, će ove godine dobiti Jelena Angelovski, za knjigu Mika, o kojoj žiri kaže da je azbučnik i roman o životu dece u dijaspori, a da u njemu glavni junak dileme i pitanja pokušava da reši povezivanjem sa imaginarnim prijateljem, svojim imenjakom i pesnikom Mikom Antićem.
Većinom glasova je žiri, u kome su predsednica prof. dr Danijela Kostadinović, profesor književnosti za decu, kao i članovi dr Milica Aleksić takođe profesor književnosti za decu i Srđan V. Tešin, prozni pisac i urednik, odlučili da nagrada za najbolju knjigu za decu i mlade objavljenu u 2022. godini dobije Jelena Angelovski, za roman Mika objavljen u izdanju Službenog glasnika, koji je osvojio i nagradu "Rade Obrenović", koju Zmajeve dečje igre dodeljuju za roman godine za decu i mlade.
Na konkurs koji je objavljen decembra 2022. godine stiglo je 26 knjiga iz produkcijske 2022. godine. U najuži izbor žiri je uvrstio, osim nagrađene, i sledeće naslove: Uroš Petrović, “Bajke (prvih sedam)” (Laguna, Beograd) i Jelena Vukić, “Milan, Vesna i jedna kuća tesna” (Službeni glasnik, Beograd).
Ovo je 7. godina da se u Nišu dodeljuje ovo priznanje, a organizatori iz Niškog kulturnog centra kažu da će joj plaketa i novčani iznos biti svečano uručeni u Gradskoj kući tokom maja ili juna ove godine.
A šta je žiri rekao u obrazloženju: Nagrada će joj biti uručena tokom maja ili juna u Nišu; foto: NKC
U široko postavljenom interknjiževnom i interkulturalnom dijalogu sa tradicijom i modernošću, svojim i stranim, Jelena Angelovska u romanu "Mika", u trideset poglavlja napisanih po azbučnom redu, od A do Š, od početka do kraja detinjstva i novog početka, duhovito i uz visoko izgrađenu svest o značaju jezika u kreiranju fikcionalnih svetova, opisuje odrastanje i sazrevanje glavnog junaka, tinejdžera Mike, u Švajcarskoj. Dileme i pitanja u vezi sa unutrašnjim i svetom koji ga okružuje glavni junak nastoji da razreši povezivanjem sa imaginarnim prijateljem, svojim imenjakom pesnikom Miroslavom Mikom Antićem. Zasnovan na dvojnoj strukturi, azbučnik i roman o životu dece u dijaspori, sa bogatom citatnom podlogom, različitim semantički kodovima i referencama na aktuelnu društvenu stvarnost, porodične odnose, školovanje u multikulturalnoj sredini, ovaj roman jednako je namenjen i mlađoj čitalačkoj publici i odraslima.
Biografija nagrađene književnice
Jelena Angelovski rođena je 1980. godine u Pančevu, a diplomirala je na Filološkom fakultetu u Beogradu, na Katedri za srpsku književnost, magistrirala 2009. godine, a doktorsku disertaciju "Prozni opus Aleksandra Tišme" odbranila je 2014. godine na istom fakultetu.
Radila je kao bibliotekar u Gradskoj biblioteci u Pančevu, a potom kao nastavnik srpskog jezika u Osnovnoj školi "Jovan Jovanović Zmaj" u tom gradu. Objavila je dve zajedničke knjige u okviru grupe za Kreativno pisanje Centra za stvaralaštvo mladih, Zadaci iz marljivosti (2000) i Dnevnik 2000 (2001). Učestvovala je u priređivanju Sabranih pesama Dušana Vukajlovića. Više godina uređivala je Zbornik poezije i proze mladih sa prostora bivše Jugoslavije "Rukopisi". Učestvovala je u izradi tri udžbenika za srpski jezik u izdanju "Eduke" iz Beograda.
Objavljuje eseje, prikaze i kritike u književnim časopisima, a od 2018. godine živi u Švajcarskoj, u blizini Ciriha, gde predaje maternji jezik i kulturu deci srpskog porekla. Kraće prozne beleške o svojim imigrantskim iskustvima objavljuje na blogu stelovanjeglave.com. Na svom jutjub kanalu emituje kratke video sadržaje namenjene deci u dijaspori i matici i usmerene ka olakšavanju čitanja i pisanja (serijali "Čitam, slušam i razumem" i "Kako da napišem").
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.