Nizom manifestacija prokupačka Biblioteka obeležava svoj dan
Nizom kulturnih manifestacija, od dodele priznanja i zahvalnica najaktivnijim članovima, promocije slikovnice, do književnog memorijala postavke o Radu Draincu i promociji knjige Moralni svedok - savremena poetika memoara koju je napisala Mirjana Bojanić Ćirković, Narodna biblioteka "Rade Drainac“"u Prokuplju danas obeležava svoj dan.
Aktivosti počinju u 11 sati uručenjem zahvalnica i druženjem sa najaktivnijim članovima, a zatim će biti održana promocija slikovnice Zdravo se hranimo i tako se branimo autora Ane Stojanović, a u njenom predstavljanju, učestvovaće i učenici Osnovne škole "Nikodije Stojanović Tatko" i direktor prokupačke Biblioteke Dragan Ognjanović.
Nešto kasnije od 12:30 biće održana književno memorijalna postavka Rade Drainac, u okviru koje će biti predstavljena knjiga Moralni svedok – savremena poetika memoara koja je objavljena u izdanju prokupačke Biblioteke i Univerzitetske biblioteke "Nikola Tesla" u Nišu, a u promociji pored autor, učestvuju i dr Goran Maksimović, Snežana Bojović i Dragan Ognjanović - najavljuju u prokupačkoj Biblioteci.
Knjižni fond biblioteke je oko 100.000 knjiga i godišnje upiše preko 2.000 članova.
Prva građanska čitaonica u Prokuplju osnovana 1910. godine
Ova ustanova baštini tradiciju bibliotekarstva u Toplici još od davne 1910. godine, kada je u Prokuplju osnovana Građanska čitaonica.
Posle prekida nastalog usled Balkanskog i Prvog svetskog rata, 23. marta 1930. godine u Prokuplju se otvara Narodna čitaonica sa univerzitetom. Biblioteka nosi naziv po jednom od najpoznatijih pesnika sa ovih prostora; Foto: Lj. M.
Odmah po oslobođenju Prokuplja u Drugom svetskom ratu osniva se Narodna knjižnica i čitaonica u Prokuplju. Biblioteka 1961. postaje matična za opštinu Prokuplje, a 1973. otvara se samostalno Dečje odeljenje, iste godine biblioteka dobija i ime Narodna biblioteka "Rade Drainac" - piše u istorijatu ove ustanove.
Programska delatnost Biblioteke organizovana je na Odeljenju za odrasle, na Dečjem odeljenju i u dva punkta na seoskom području u Maloj Plani i Žitnom Potoku.
Cena godišnje karte za upis u Biblioteku je 500 dinara za odrasle, deca plaćaju 350, a postoji i mogućnost kolektivnog upisa čija je cena 300 za odrasle i 200 dinara za decu.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.