O srpskoj hrabrosti, odlučnosti i viševekovnoj žrtvi na izložbi u Nišu
Slike, skulpture, crteže i vajarske modele koji prikazuju borbu srpskog naroda za slobodu i državnost od 13. do 20. veka, zainteresovani mogu da pogledaju na izložbi u Oficirskom domu u Nišu koja će biti otvorena do 15. aprila.
“Borba za srpsku državnost i slobodu srpskog naroda”; foto: S. V. Izložba “Borba za srpsku državnost i slobodu srpskog naroda”, autora vajara Zorana Ivanovića i akademskog slikara Nebojše Đuranovića, organizovana je povodom obeležavanja 220 godina od Prvog srpskog ustanka.
Svaka slika i skulptura predstavlja, ne samo umetnički rad, već je priču o hrabrosti, odlučnosti i žrtvi koju su Srbi podneli u svojoj borbi za slobodu, ističe Đuranović. Kako kaže, izložba je pažljivo pripremana i posle mnogo vremena, autori su odlučili da predstave svoj rad na adekvatan i sadržajan način.
Prvi srpski ustanak; foto: S. V. Nasleđe Karađorđa i njegovih boraca podseća na važnost nepokolobljive borbe za nacionalnu borbu i identitet. Ova izložba nije samo umetnički događaj već i prilika da se oda počast hrabrim pojedincima koji su svojm žrtvama omogućili da Srbija izraste u nezavisnu državu. Budimo ponosni jer smo jedan od retkih naroda koji poseduje tako bogat istorijski narativ, što predstavlja nepresušnu inspiraciju generaijama - navodi Đuranović.
Kralj Aleksandar Karađorđević; foto: S. V. U skulpturskoj praksi, kako govori jedan od autora Zoran Ivanović, postoji segment koji se odnosi na važan deo njegovog stvaralaštva - memorijalna skulptura. Vajar ističe da u srpskom karakteru veoma važan deo pripada prošlom vremenu.
Vremenu u kome smo se kao narod oblikovali - sećanju, pamćenju, memoriji. Memorijalna skulptura obuhvata teme čiji se motivi odnose na važne istorijske događaje, na velike istorijske ideje, značajne istorijske ličnosti, na teme koje redovno predstavljaju jedinstveni izvor nadahnuća i koje omogućavaju veliku moć umetničkog izražavanja - rekao je Ivanović.
Izložbu posvećenu Sretenjskom ustavu i ustanku i celokupnoj srednjovekovnoj srpskoj istoriji, građani Niša mogu da pogledaju u Galeriji savremene likovne umetnosti u Oficirskom domu u Nišu do 15. aprila.
Komentari
Poslednji komentari
Марија
13:38 // 5. 4. 2024.
Да ли Официрски дом тангира Музеј ? Пре 5 год. сам отишла у Русију, али сам видела прелепо идејно решење Музеја, које је презентирано Влади РС. Ако није бар делом у функцији, онда је то девијантно понашање.
Бата Рака из Ниш
13:11 // 5. 4. 2024.
И где је та храброст и одлучност?!
antimitoman
12:03 // 5. 4. 2024.
Po tim mitomanskim pricama,mi bismo danas trebali biti 40.000 kao Lihtenstajn ili San Marino a mi imamo vise od Hrvatske,Albanije.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.