Od Makrona do "Nišvila" - otvorena izložba Džez muzeja Nju Orleansa
Izložba “Drumsville” džez muzeja iz Nju Orleansa otvorena je u Paviljonu niške Tvrđave i biće sastavni deo ovogodišnjeg programa Nišvil džez festivala. Na izložbi će posetioci moći da vide deo istorijske priče o robovima i Kongo skveru gde su odsvirani prvi džez zvuci, ali i postavku posvećenu džez bubnjarima. Izložbu, koja je do sada prikazana u 10 gradova, performansom na bubnjevima otvorio je Nebojša Stojanović Kenedi.
Nasleđe Trga Kongo imao je trajan uticaj na razvoj džeza i muzike Nju Orleansa, čak i skoro dva veka otkako je prestalo okupljanje robova na njemu, a koji su tada ritmovime pravili sviranjem raznih udaraljki, a danas čine sastavni deo postavke Džez Muzeja iz Nju Orleansa. Izložba je nazvana "Drumsville" zbog toga što je bubanj bio najdominantniji instrument.
Na niškoj izložbi ispod svake slike u Paviljonu Tvrđave biće postavljeni QR kodovi, a skeniranjem kodova mobilnim telefonima, posetioci će moći da čuju izabranu muziku izvođača sa slike.
Biće postavljeni QR kodovi i skeniranjem moći će da se presluša muzika; foto: JV / N. Đ. Direktor Nišvil džez festivala Ivan Blagojević rekao je da je izložba “Drumsville” prvi korak međusobne saradnje niškog i njuorleanskog džez muzeja, te da će pored izložbe slika dobiti i eksponate koji će pomoći da Nišvil džez muzej, kako je rekao, naraste.
Očekuje se dolazak delegacije iz Nju Orleansa; foto: JV / N. Đ. Predstavnica Nišvila u Americi Jelena Ivanjac istakla je da je izložba najskorije bila postavljena u Jelisejskoj palati u Parizu, prilikom posete predstavnika Džez muzeja Nju Orleansa francuskom predsedniku Emanuelu Makronu.
Izložba prati evoluciju džez ritam koji je nastao u Nju Orleans, a koji su doneli crni robovi i robovi sa Kariba i Afrike. Nedeljom su se okupljali na Kongo skveru i u svojim ritmovima slavili taj jedini slobodan dan koji su imali. Drugi deo izložbe prati razvoj bubnjarskog seta, koji je evoluirao u Nju Orleansu - rekla je Ivanjac.
Izložba je postavljena u Paviljonu u Tvrđavi; foto: JV / N. Đ. Jelena Ivanjac najavila je i dolazak direktora Džez muzeja Nju Orleansa Grega Lambosija i početak realizacije međusobne saradnje, a za sledeći festival očekuje se i dolazak gradonačelnika tog grada.
Misija ljudi iz Džez muzeja Nju Orleansa je da šire džez kao kulturno nasleđe Amerike u svetu i da podržavaju njegov razvoj. Niš se tu nametnu kao grad koji ima džez tradiciju. Oni su pristali ne samo na razmenu izložbi, već i mnogo širu saradnju. O tome ćemo svakako razgovarati kada budu došli za 2 dana - rekla je Ivanjac.
Niški bubnjar Nebojša Stojanović Kenedi otvorio izložbu; foto: JV / N. Đ. Nekadašnji bubnjar niške grupe Daltoni Nebojša Stojanović Kenedi rekao je da iako je karijeru počeo kao rokenrol bubnjar, godinama sve više shvatao značaj džeza i zaključio da je džez ritam u krvi svakog bubnjara.
Izložba će biti otvorena tokom trajanja Nišvila a pored Niša i nekoliko francuskih gradova do sada su imali prilike da je vide u Rumuniji, Kostariki i Meksiku.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.