"Oficirski dom" nespreman za veliki jubilej
Zbog kašnjenja sa radovima, rekonstrukcija zgrade u kojoj je tokom Prvog svetskog rata zasedala Skupština Srbije najverovatnije neće biti završena do 28. jula, kada se obeležava 100 godina od početka rata.
Rok za završetak radova pomeran je nekoliko puta do sada, ali je uvek preciziran nov datum. Međutim, ovog puta niko se ne usuđuje ni da prognozira.
U Direkciji za izgradnju grada Niša, koja je nadzorni organ, kažu samo da se "radovi odvijaju smanjenim intenzitetom".
- Materijal za podopolagačke radove (granit i parket) još uvek nije dopremljen na objekat. Preostaje da se završe molersko-farbarski radovi i montaža sanitarija - piše u pisanom odgovoru iz Direkcije.
Ipak, odgovor na pitanje "kada će radovi biti završeni" nije stigao.
Po tabli bi Oficirski dom trebalo da je već završenPodsetimo, i sam početak rekonstrukcije "Oficirskog doma" je nekoliko puta odlagan. Konačno su radovi otpočeti 21. avgusta prošle godine, uz plan da posao bude završen do 10. novembra.
Krajem septembra je postalo jasno da će rok biti probijen, pa je kao nov postavljen 31. decembar.
Međutim, nekoliko dana pre kraja godine je objavljen novi datum - 1. mart 2014. godine.
Vredi pomenuti da je pored zgrade u kojoj je tokom Velikog rata zasedala Narodna Skupština, za Niš vezan još jedan bitan istorijski događaj.
Naime, da otpočinje rat, svet je saznao 28. jula 1914. godine, nakon što je tadašnji predsednik srpske vlade Nikola Pašić upravo u Nišu primio telegram kojim je Austro-ugarska obavestila Srbiju o ratu.
Spomenik iz perioda "ratne prestonice"
Zgrada Oficirskog doma izgrađena je 1890. godine kao privatna kafana „Bulevar“, u kojoj su nastupale putujuće pozorišne družine, pevačka društva i vojni orkestri.
Tokom 1914. i 1915. godine, kada je Niš smatran "ratnom prestonicom Kraljevine Srbije", u njoj je zasedala Narodna skupština.
7. decembra 1914. godine u toj zgradi je, na predlog tadašnjeg predsednika Vlade Nikole Pašića, usvojena čuvena "Niška deklaracija".
Od 1903. do 1941. korišćena je kao Oficirski dom jer je Komanda grada otkupila kafanu.
Pod zaštitom je države kao "spomenik od velikog značaja", što ovu zgradu stavlja u rang sa niškom Tvrđavom.
Komentari
Poslednji komentari
slobodan Bunic huber
10:19 // 3. 10. 2014.
Svega ovoga nebih bilo da je pera otisao pravo u policiju!
Dr.Pravdić
05:44 // 2. 7. 2014.
I zato, slavimo svi zajedno sa gradonačelnikom Beograd na vodi!!!
ilic ivan
19:55 // 1. 7. 2014.
Neznam sta je tu problem. Kad se kasni sa radovima aktivira se bankarska garancija koju je izvodjac morao da da i radovi se nastave sa drugim.Ali to ovde ne praktikuju zbog dila koji imaju.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.