Oko 3.000 ljudi videlo izložbu "Niš kao ratna prestonica"
Izložbu u niškoj Sinagogi "Niš ratna prestonica 1914-1915", koju je u protekla 4 meseca videlo oko 3.000 ljudi, zainteresovani mogu posetiti do sutra u 17 sati kada se ona zatvara za posetioce. Potom se izložba “seli” u Leskovac.
Kako kažu u niškom Narodnom muzeju, čiji su istoričari autori izložbe, ova postavka koja je otvorena krajem novembra prošle godine imala je veliki odjek i bilo je velikog interesovanja kako među Nišlijama, tako i među turistima.
Ponosni smo i veoma zadovoljni izložbom, a posebno saradnjom sa niškim školama jer je mnogo đaka posetilo izložbu - kaže direktor muzeja Slaviša Popović.
On najavljuje da će, prema protokolu o saradnji između niškog i leskovačkog Narodnog muzeja koji je danas potpisan, ova izložba gostovati od 7. aprila u Leskovcu.
Namera nam je i plan da izložba obiđe nekoliko gradova jer je važno da svi vide koliku i kakvu je ulogu Niš imao u Velikom ratu - objašnjava Popović.
Inače, izložba predstavlja Niš sa početka 20. veka i rasvetljava njegovu ulogu i značaj. Postavku čine, između ostalog, zastave i oružje 16. moravskog puka, fotografije iz privatnih kolekcija, animirani prikaz Niša iz tih ratnih godina, kao i brojne fotografije uglednih ličnosti i dela koja su neki od njih objavili u Nišu dok je on bio ratna prestonica.
Saradnja muzeja iz Niša i Leskovca
Osim gostovanja izložbe “Niš kao ratna prestonica” u Leskovcu, protokol o saradnji između Narodnog muzeja Niš i leskovačkog muzeja predviđa i zajednički rad na pripremi izložbe “Bugarska okupacija Srbije 1915 – 1918”.
Niški i leskovački istoričari zajedno će raditi na istraživačkom radu, kao i samoj pripremi postavke izložbe, koja će biti predstavljena na jesen.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.