Otkrića iz Medijane deo nove postavke niškog muzeja
Mozaik sa Hristovim monogramom, freske iz Vile sa peristilom, češalj od kosti, nakit i skulptura Venere otkrića su sa nalazišta Medijana koja su prvi put predstavljena javnosti kao deo stalne postavke arheološke sale niškog Narodnog muzeja.
Postavka, koja je promenjena nakon 7 godina, predstavlja i skulpturu Asklepija pronađenu na ovom nalazištu iz 4. veka. Ona je kompletirana nakon 40 godina, nakon što su nedavno otkriveni fragmenti ruku. Freske iz hrišćanske crkve, a bronzana ograda paganska; foto: Vanja Keser
Posetioci će videti jednu novu dimenziju Medijane, jer su do sada bile izložene uglavnom skulpture i bronzane ograde. Sada su tu freske i mozaici, a ima i novih skulptura, poput Venere sa delfinom koja je otkrivena 2011. godine. Tu je i nakit, kao i razni upotrebni predmeti i oruđe - kaže kustos i jedan od autora postavke Vesna Crnoglavac.
Upravo je ona 2000. godine otkrila mozaik u Vili sa oktagonom, i to kada je prvi put došla kao arheolog na Medijanu.
Mozaici iz Medijane; foto: Vanja Keser
To je bio moj prvi teren i tražili smo ogradni zid vile, a onda sam otkrila nešto što je ličilo na polukružni zid, a ispostavilo se da sam “uletela” u mozaik. Od tada smo došli do mnogo novih nalaza, ali sama konzervacija zahteva vreme, tako da se ne može neko otkriće tek tako izložiti - objašnjava Crnoglavac.
Značajan deo nove stalne postavke, koja je predstavljena na 82. rođendan niškog muzeja, čine i eksponati iz kasnoantičke nekropole u Jagodin-mali koji su premijerno predstavljeni na izložbi u “Sinagogi” prošle godine.
Maketa grobnice otkrivena u krugu "Benetona"; foto: Vanja Keser Tu su četiri makete najznačajnijih grobnica - dve koje su otkrivene 2012. godine u krugu fabrike “Beneton”, jedne sa freskama koja je 2006. slučajno pronađena u Ulici Ratka Pavlovića i grobnice sa predstavama svetih Petra i Pavla, koja je otkrivena 1953. godine u Ulici Kosovke devojke.
Osim maketa grobnica iz nekropole na kojoj su sahranjivani stanovnici Naisusa od 4. do 6. veka, izloženi su i predmeti od stakla, amfore, novčići, ogrlice, prstenje, minđuše i narukvice od zlata, srebra i ćilibara...
Prikazani su i artefakti sa praistorijskih nalazišta iz Huma, Vrtišta, Merošine i Šarbanovca, kao i nalazi iz Bele Palanke i Ravne. Deo postavke su i nalazi iz dve najznačajnije srednjovekovne nekropole u Nišu – Sv. Pantelej i Glasija.
Raznovrstan nakti pronađen u grobnicama; foto: Vanja Keser
Autori nove stalne postavke su viši kustos Antičke zbirke Vesna Crnoglavac, kustos Zbirke praistorije Tatjana Trajković Filipović, kustos Srednjevekovne zbirke Slobodan Mitić i kustos Zbirke epografike i numizmatike Stanislav Pavlović.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.