Otvorena riznica manastira Prohor Pčinjski - najdragoceniji deo postavke ikone iz 17. veka
Oko 50 eksponata među kojima su dragocene ikone i stare knjige iz bogate istorije manastira Prohor Pčinjski deo su riznice-stalne postavke koja je otvorena u ovom manastiru.
Među najdragocenijim eksponatima, kako ističu iz vranjske Eparhije, izdvajaju se ikone koje su nekada krasile krune ikonostasa, istinski biseri slikarstva i drvorezbarstva iz 17. veka. Knjige su konzervirane; foto: Eparhija Vranjska
Ove ikone ne samo da zadivljuju svojom lepotom, već i svedoče o izuzetnom umeću umetnika tog vremena - navode iz eparhije.
Objašnjavaju da se pojedini predmeti čuvaju se u depou riznice, a da svi oni zajedno predstavljaju svedočanstvo o istorijskom i duhovnom značaju manastira. Eksponati koji svedoče o bogatoj istoriji manastira i vranjskog kraja; foto: Eparhija Vranjska
Značaj ove izložbe posebno je uočljiv kada se ima u vidu da je verni narod Vranjskog kraja, čak i u doba turskog ropstva, posećivao manastir, nalazeći u njemu duhovnu utehu i snagu - ističu iz Eparhije vranjske.
Ove postavka rezultat je saradnje Eparhije vranjske i Narodnog muzeja iz Vranja koja je obuhvatila izradu projektne dokumentacije i konzervaciju izložbenih predmeta. Nakon svih potrebnih koraka, postavka je dobila svoje mesto u svečanoj sali-riznici manastira, a otvorena je juče, na dan Svetog kralja Milutina. foto: Eparhija Vranjska
Autor koncepcije postavke je Jelena Atanasović, viši kustos-istoričar Narodnog muzeja Vranje, dok je arhitekta postavke Hadži Olivera Nikolić.
Manastir Prepodobnog Prohora Pčinjskog, osnovan u 11. veku, ima bogatu istoriju. Podignut je na mestu gde je živeo veliki podvižnik Sveti Prohor Pčinjski. Istorija kaže da je vizantijski car Roman Diogen, pre nego što je postao vladar, na planini Kozjak susreo je Svetog Prohora, koji mu je prorekao carsku titulu. U znak zahvalnosti, Diogen je izgradio manastir na mestu gde je pronašao svete mošti ovog svetitelja. Manastir je tokom vekova bio svedok burnih vremena i služio kao duhovno utočište.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.