Pero Zubac laureat nagrade "Ramonda serbika"
Književnu nagradu "Ramonda serbika", koju tradicionalno dodeljuje Književna kolonija Sićevo za višegodišnje stvaralaštvo koje je ostavilo poseban pečat u istoriji savremene srpske književnosti, dobio je Pero Zubac, najpoznatiji po poemi Mostarske kiše, a biće mu uručena 17. septembra u u živopisnim predelima Sićevačke klisure nadomak Niša.
Žiri Književne kolonije Sićevo, koji su činili Zoran Živković, prošlogodišnji laureat, Danijela Kostadinović i Aleksandar Kostadinović, doneo je jednoglasnu odluku da nagradu "Ramonda serbika" za 2024. godinu za celokupno književno delo i doprinos srpskoj književnosti i kulturi dodeli pesniku, proznom i dramskom piscu, scenaristi, novinaru, književnom i likovnom kritičaru, antologičaru, prevodiocu, javnom i kulturnom radniku Peru Zupcu.
Pesnik dečje duše, ljubavi, žene i snovidnih vizija, lucidni istraživač u neprekidnoj potrazi za stanjima duha koja se kristališu u kreativni čin, već nekoliko decenija jednako je prisutan u književnosti i kulturi jednim posebnim i autentičnim glasom izraženim u raznovidnom i bogatom opusu, sačinjenom od poetskih i proznih ostvarenja, kritike i esejistike, lirskih studija, parodija, velikog broja antologija i scenarija za filmove i televizijske emisije, knjiga za decu, kolumni u dnevnim listovima i novinama, libreta za balet i operu, prevoda i prepeva sa ruskog, nemačkog, mađarskog, turskog, holandskog, slovenačkog i makedonskog na srpski jezik - piše u obrazloženju.
Nagrada "Ramonda serbika" koja se dodeljuje od 1995. godine.
Nakon završetka Likovne kolonije, u zadužbinu „Nadežde Petrović” privremeno se useljavaju književnici.
Međunarodna 33. Književna kolonija Sićevo biće održana od 17. do 22. septembra u Sićevu kod Niša.
"Mostarske kiše, književnost za decu, libreto za balet i operu i još mnogo toga
Pero Zubac je rođen 1945. godine u Nevesinju. Osnovnu školu završio je u rodnom mestu, a gimnaziju u Lištici i Zrenjaninu. Studirao je književnost jugoslovenskih naroda na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Član je Udruženja novinara Jugoslavije, Udruženja novinara Srbije, Udruženja književnika Srbije, Društva književnika Vojvodine i Internacionalnog udruženja dečjih pisaca i ilustratora sa sedištem u Los Anđelesu. Počasni je član osnivač Udruženja za kulturu, umetnost i međunarodnu saradnju „Adligat”, gde se nalazi i njegov legat, redovni je član Međunarodne akademije prirodnih i humanitarnih nauka Kneževa Ščerbatovih u Moskvi (MAGEN), počasni je član Bosanskohercegovačko-američke akademije nauka i umjetnosti (BHAAAS), Slovenske akademije umetnosti u Varni (SAKU) i Vojvođanske akademije nauka i umetnosti (VANU).
Bio je urednik studentskog lista Indeks, glavni i odgovorni urednik časopisa Polja, urednik zagrebačke revije Polet, urednik makedonske izdavačke kuće „Misla” iz Skoplja, urednik nekoliko edicija izdavačke kuće „Srpska knjiga M” iz Rume, urednik časopisa Detinjstvo, Vitez, glavni i odgovorni urednik Kulturno-umetničkog programa Radio televizije Srbije, urednik programa programa za decu i mlade i koordinator Programa za decu Radio televizije Srbije, pomoćnik glavnog i odgovornog urednika Zabavno-rekreativnog i sportskog programa Radio televizije Srbije, saradnik brojnih revija, časopisa i listova. Kao novinar pisao je kolumne za Borbu, Pobjedu, Nedjelju, Polet, Unu, Dnevnik, Oko, Subotičke novine.
Svoj umetnički put započeo je pesmom Tuga kao sedamnaestogodišnji širokobreški gimnazijalac, objavljenoj u studentskom sarajevskom listu Naši dani, da bi se već 1965. godine, poemom Mostarske kiše, publikovanoj u zagrebačkom Telegramu, upisao u red najboljih liričara srpske ljubavne poezije. Od prvih pesničkih radova i prve knjige Nevermore iz 1967. godine, štampanoj u prestižnom izdanju „Prva knjiga” Matice srpske, do danas njegova bibliografija beleži više od 120 naslova.
U svet književnosti za decu stupio je 1973. godine knjigom Hoću neću. Više od dvadeset zbirki poezije i proze za decu obezbedili su mu status školskog pisca. Zastupljen je u lektiri i čitankama u Srbiji, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Pored toga, bio je osam godina mentor darovitoj deci u Centru za talente Republike Srbije.
Na njegove stihove komponovano je više kantata, solo pesama, oratorijuma, a sam je napisao libreto za balet Banović Strahinja Stevana Divjakovića i libreto za operu Lenka Dunđerska Miroslava Štatkića.
Zajedno sa Goranom Babićem, Lukom Paljetkom i Vladimirom Nikolićem napisao je dramu Mudbol, koja je izvedena 1968. godine, sa Draganom Jerkovićem pozorišni komad Vratio se Nikoleta, koji je izveden 2000. godine u Beogradu. Autor je i TV drame Izbacivač, emitovane 1979. godine.
Bio je prvi direktor umetničke manifestacije Brankovo kolo (1972), urednik popularnih serijala za decu Muzički tobogan i Fazoni i fore, kao i urednik popularne serije klasične muzike Harmonija sfera.
Autor je scenarija za osam dokumentarnih filmova i scenarija za dokumentarni film o Jovanu Jovanoviću Zmaju, rodonačelniku srpske književnosti za decu.
Dobitnik je svih značajnih srpskih i jugoslovenskih nagrada.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.