Počela Sićevačka kolonija, izložba slika u novembru
Na koloniji koja ima tradiciju dužu od veka, narednih desetak dana lepote klisure i sela Sićeva preneće na platno 12 akademskih slikara iz Srbije i okolnih zemalja. Ljubitelji umetnosti, kako navode iz Galerije savremene likovne umetnosti, njihove radove moći će da vide na izložbi u novembru.
Posetioci će u Paviljonu u Tvrđavi moći da pogledaju radove profesora niške Umetničke škole Miroljuba Đorđevića i Đure Radonjića, kao i Maje Todić iz Kosovske Gračanice, Sonje Spiroski Ostojić iz Bosne i Hercegovine, Vesne Begović iz Crne Gore, Aleksandre Rakonjac i Zorana Graovca iz Beograda. Sinoć svečano otvorena Likovna kolonija "Sićevo"; Foto: GSLU
Do 13. septembra u Sićevu će slikati i Miloš Milosavljević iz Makedonije, Ana Vidmar iz Slovenije, Rosen Tošev iz Bugarske, Gabriela Urban i Lajoš Vegh iz Mađarske.
Do tada će slikari posetiti i kulturno-istorijske spomenike Niša, kao i neke manastire u blizini Sićeva.
Inače, Likovnu koloniju Sićevo osnovala je Nadežda Petrović 1905. godine.
Opčinjena lepotom Sićevačke klisure, velika srpska slikarka Nadežda Petrović upravo na ovom mestu okupila je svoje slovenačke i hrvatske kolege, sa kojima je studirala u Minhenu. Iste godine formirana je Prva jugoslovenska umetnička kolonija. U tom prvom sazivu pored Nadežde bili su još Rihard Jakopič, Ivan Grohar, Ferdo Vesel, Paško Vučetić i Ivan Meštrović. Početak Balkanskog rata, Prvog i Drugog svetskog rata kao i niz političkih događaja poremetio je dalje planove za rad Kolonije - navode iz GSLU.
Od 1964. godine kolonija ponovo "oživljava" i neprestano se održava. Kroz nju je od tada prošlo više stotina akademskih slikara iz Srbije i inostranstva.
Zatišje je trajalo sve do 1964. godine kada je na inicijativu niških umetnika i kulturnih radnika grada Niša ponovo formirana Likovna kolonija Sićevo čiji rad se do danas održava u kontinuitetu. Tokom 54 godine u radu Kolonije učestvovalo je gotovo 500 akademskih umetnika različitih generacija i stilskih opredeljenja iz svih krajeva nekadašnje Jugoslavije i iz inostranstva - dodaju iz Galerije.
Likovna kolonija Sićevo je, dodaju iz GSLU, svojim celokupnim postojanjem pratila i na izvestan način podsticala razvoj savremene umetnosti, nastavljaući tradiciju Nadežde Petrović.
Komentari
Poslednji komentari
Резова Ливада
13:38 // 4. 9. 2018.
Пратим рад Колоније од 1970 године.Сваке следеће године Колонија је све "тања и тања" и имам утисак да се одржава у животу вештачким дисањем малог броја искрених поштовалаца пре свега традиције а онда и ликовне уметности у Нишу.У питању је најстарија колонија на просторима Балкана али изгледа да Бејоград и надлежно министарство то не зна.Или власт нема интереса да исту подржи.
Stojanovo lojze
09:47 // 5. 9. 2018.
Rezo, izmislio si toplu vodu! A sta u ovoj zemlji prosperira u zadnjih 30 godina, iz ovog komentara treba da zakljucimo da je bolje ukinuti koloniju jer je na izdisaju?
Kultura , kao i sve ostalo, prati stanje u drustvu. Upravo ovakve vrednosti treba da nas izdignu iz blata (u kojem smo svojom zaslugom) i svojom tradicijom pokazu pravi put nekim mladim ljudima.
Uzdravlje, odo' u lojze!
Mara
13:09 // 4. 9. 2018.
Baš lepo
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.