Počinje najstarija likovna kolonija na Balkanu, slikari stižu u Sićevo
Akademski slikari iz Srbije i inostranstva još jednom će oslikavati lepote Sićeva i Sićevačke klisure na koloniji koja traje od 3. do 13. septembra. Ove godine učestvuju i dva niška profesora Umetničke škole, a povod je jubilej koji ova ustanova obeležava, navode iz Galerije savremene likovne umetnosti.
Podsećaju da je Likovna kolonija Sićevo najstarija umetnička kolonija na Balkanu, a osnovala je 1905. godine slikarka Nadežda Petrović. Od 1964. se organizuje neprekidno, a od tada do danas, navode iz GSLU, kroz ovu koloniju je prošlo oko 500 akademskih umetnika različitih generacija i stilskih opredeljenja iz svih krajeva nekadašnje Jugoslavije i iz inostranstva.
Selektor ovogodišnje Likovne kolonije je niški magistar grafike Miodrag Daja Anđelković.
Tokom trajanja Kolonije umetnici će imati prilike da posete kulturno-istorijske spomenike grada Niša, neke od manastira u blizini i samu Sićevačku klisuru koja je redak prirodni fenomen - navode iz GSLU.
Učesnici likovne kolonije Sićevo 2018. su profesori Umetničke škole Niš Miroljub Đorđević i Đuro Radonjić, a povod je, kako kažu iz GSLU, 70. godišnjica ove škole.
U izboru učesnika Likovne kolonije Savet Kolonije se uključuje u obeležavanje značajnog jubileja Umetničke škole: 70 godina postojanja - dodaju iz GSLU.
Osim njih, na Likovnoj koloniji slikaće i Maja Todić iz Kosovske Gračanice, Sonja Spiroska Ostojić iz Bosne i Hercegovine, Vesna Begović iz Crne Gore, Aleksandra Rakonjac i Zoran Graovac iz Beograda.
Od slikara iz inostranstva na koloniji su Miloš Milosavljević iz Makedonije, Ana Vidmar iz Slovenije, Rosen Tošev iz Bugarske, Gabriela Urban i Lajoš Vegh iz Mađarske.
Inače, GSLU organizuje i izložbe slika nastalih na koloniji, obično nekoliko meseci po njenom završetku.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.