Posthumno objavljena knjiga istoričara iz Prokuplja
Istraživanje naselja od osamdesetih godina prošlog veka do danas i utvrđivanje istorijskih karakteristika pojedinih naselja u Toplici, nihov položaj i opis, poreklo naziva i istorijski izvori, kao i etničko naseljavanje i migracija stanovništva, deo su posthumno objavljene knjige Rečnik toponomastike Toplice autora Božidara Đevorija, a čija promocija je zakazana za petak u 13 sati u čitaonici prokupačke Biblioteke. Ulaz za sve zainteresovane je slobodan.
Govoreći o knjizi, Dragan Ognjanović, direktor Biblioteke, kaže da se radi o značajnom delu za zaštitu kulturnih dobara Toplice.
Ova knjiga sa jedne strane predstavlja istorijsko-etničku vezu između prošlosti srpskog etnosa na ovim prostorima i budućnosti Srba u narednim vekovima, ukazuje na uticaj toponomije mesta u Toplici i predstavlja dragocenu stručnu i naučnu literaturu iz pomenutih oblasti - kaže Ognjanović.
Dodaje i da je ovo delo važno i za obrazovne institucije u topličkim osnovnim i srednjim školama, jer će nastavnicima istorije i geografije knjiga omogućiti da u nastavnim i vannastavnim aktivnostima svojim đacima povežu opšta naučna znanja sa konkretnim događajima, mestima i nazivima u zavičajnoj sredini.
Zaljubljenik u istoriju, geografiju i demografske karakteristika prostora Toplice
Božidar Đevori rođen je 1936. u Prokuplju, gde je i završio Gimnaziju , a nakon toga u Skoplju Filozofski fakultet. Nakon studija vraća se u svoj grad i radi kao profesor istorije u Gimnaziji, a kasnije postaje kustos Narodnog muzeja Toplice u Prokuplju. Umro je 2011. godine.
Napisao je brojna dela o istoriji svog kraja koja su objavljivana u raznim stručnim i istorijskim časopisima.
Rečnik toponomastike Toplice je kapitalno delo topličke istoriografije i predstavlja nezaobilazno polazište za sve buduće istraživače prošlosti na ovim prostorima, a posebno za ljude koji tragaju za svojim korenima.
Knjigu su zajedničkim naporima pripremili i objavili Istorijski arhiv i prokupačka Biblioteka i to je prva knjiga koja je objavljena u biblioteci “Zavičaj”.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.