Povodom Sretenja – Kako je Niš učestvovao u razvoju Srbije, izložba u Arhivu

izlozba 4
Država to smo mi: Niš i državnost Srbije (1878–2006); foto: S. V.

Učešće Niša u razvoju državnosti Srbije u proteklih 145 godina posetioci će moći da vide na izložbi “Država to smo mi: Niš i državnost Srbije (1878–2006)” u Istorijskom arhivu, koja će trajati do 1. marta. Autor izložbe Igor Rakić kaže da će publika moći da vidi neke manje poznate detalje i datume o obeležavanju dana države u kojoj je Niš bio od oslobođenja do danas.

izlozba
Izložba povodom obeležavanja Dana državnosti Srbije; foto: S. V.
Izložbu je povodom obeležavanja Dana državnosti Srbije pripremio istoričar i arhivista Igor Rakić, kojom je hteo da prikaže kako se taj dan obeležavao u Nišu od oslobođenja 1878. godine do 2006. godine, kada je Srbija ponovo postala nezavisna država.

Mogu da se vide različiti dokumenti, isečci iz novina, članci i fotografije državnika koji su posetili Niš i bili na čelu naše države. Imamo i različite dokumente iz službenih listova gde se vide nazivi država, odnosno kako se država menjala kroz istoriju – kaže Rakić.

izlozba
„Niš je interesantan za Jugoslovensku državu“; foto: S. V.
Iako Niš u vreme donošenja Sretenjskog ustava 1835. godine nije bio u sastavu Srbije, Igor Rakić kaže da Nišlije nisu gubile svest o nacionalnoj pripadnosti jer su znali da narod čini državu. Po oslobođenju, učestvovali su u razvoju države.

Niš je interesantan za Jugoslovensku državu jer je tu donešena “Niška deklaracija” koja je proklamovala ratne ciljeve države. Iz Niša je krenula ta ideja jugoslovenstva, a kasnije je postao i jedan od centara te države i prestonica Moravske banovine 1929. godine – ističe Rakić.

Većnica za kulturu Adriana Anastasov otvorila je izložbu i pozvala Nišlije da tokom praznika dođu u Istorijski arhiv i saznaju nešto više o slavnoj istoriji našeg grada.

Autor:

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.