Predmeti iz ranohrišćanskog Naisusa i u Beogradu
Nakon što su krajem septembra Nišlije imale priliku da pogledaju izložbu “Jagodin mala - kasnoantička nekropola”, od večeras u 18 sati će eksponati iz ovih ranohrišćanskih grobnica bti izloženi i u beogradskom Narodnom muzeju.
Posetioci u glavnom gradu će moći da vide nekoliko maketa porodičnih grobnica iz Jagodin-male, ali i predmete od metala, stakla i keramike koji, kako kažu u niškom Narodnom muzeju, svedoče o tome da je stanovništvo tadašnjeg Naisusa živelo u socijalno i ekonomski prosperitetnom dobu u 4. veku. Osim toga, biće predstavljen i nakit koji “ukazuje na izuzetan ukus bogatih stanovnica rimskog Naisa”, ali i delovi vojne opreme.
Posebno je izdvojen luksuzan set nakita pronađen u grobu mlade žene, dobi između 20 i 24 godina. Na ovoj nekropoli su sahranjivani i rimski vojnici. Izuzetno retke primerke, koji su priipadali visokim oficirima, predstavljaju pozlaćena bronzana kopča (fibula) sa carskim portretima i kompletno očuvani bronzani pojas - kažu u Narodnom muzeju.
Kako kažu u Muzeju, u Naisu je u 4. veku postojala carska radionica za izradu predmeta od plemenitih materijala, iz koje, između ostalih, potiču i čuveni srebrni tanjiri iskovani u čast desetogodišnjice vladavine rimskog cara Licinija. Komadi nakita iz nekropole
Podsetimo, na desnoj obali Nišave, severoistočno od Tvrđave, na prostoru današnje Jagodin-male, nalazila se najveća nekropola kasnoantičkog Naisusa na kojoj su sahranjivani stanovnici u periodu od 4. do 6. veka, a koja se prostirala na skoro 2 kvadratna kilometra.
Ova nekropola je, kako kažu u niškom Muzeju, istraživana sistematski u periodu između 1933. i 2012. godine. Najpre su 1933. godine istraživači otkrikli baziliku sa martirijumom u kojem su pre 16 vekova sahranjivani mučenici i episkopi Naisusa, a onda je sredinom 20. veka otkriveno više od 200 grobova i zidanih grobnica.
Nekoliko grobnica je otkriveno početkom decembra 2009. godine prilikom izgradnje saobraćajnice koja je trebalo da spoji novi most u Jagodin-mali i Pantelejsku ulicu, a oktobra 2010. godine je u dvorištu fabrike “Beneton” pronađeno 20 zidanih grobova, 13 grobnica i 2 kripte sa mauzolejima, starih između 1500 i 1600 godina.
Komentari
Poslednji komentari
Marco Aurelije
18:28 // 17. 12. 2014.
Groblje je na skoro 2 kv km! Groblje je en-ti broj istog ili sličnog sadrzaja. Treba li srusiti celu Jagodin malu, povaditi sve iz grobnica i poslati na izlozbu u Beograd. To, ni u Rimu, ne rade. Ave.
Branislav Petrovic
21:57 // 16. 12. 2014.
Odose i ovi ranohriscanski predmeti za Bg.Za razliku od drugih ovi ce valjda da se vrate nasem gradu.
Двери Ниш
13:37 // 16. 12. 2014.
Доообро.И?Докле ће та антика да пропада јер НИШТА није урађено на њеној заштити у кругу Бенетонових коопераната?Њих не треба морално кривити јер их можда баш и брига.Али када ће Ниш да вреднује своје?
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.