Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

14:54, 26. 12. 2018.

| Kultura

Proizvodnja tekstila u Leskovcu započela u vodenici

Autor:Nikola MarkovićIzvor:Južne vesti

Proizvodnja tekstila u Leskovcu započela u vodenici

Selo Strojkovce, pokraj Leskovca prvo je mesto koje je nabavilo čarkove za proizvodnju gajtana, čime je 1884. započeo pravljenje tekstila u oslobođenoj Srbiji. Danas je, u vodenici, smešten muzej koji čuva uspomene na vremena kada je Leskovac bio važan u izvozu tekstila.

Gajtan koji je služio za ukrašavanje narodnih nošnji, vezove na odevnim predmetima, ali i proizvodnju odeće, dospeo je u Srbiju zahvaljujući domišljatosti južnjaka. To je pokrenulo višedecenijsku lavinu koja je pozicionirala Leskovac na mapi važnih proizvođača i izvoznika tekstila.

Kada je Srbija dobila nezavisnost, a Bugarska autonomiju, granice su donele poreze i carine. To je umanjivalo zaradu, pa su Leskovčani našli partnera u Bugarskoj i ortački otvorili gajtanaru u Srbiji - kaže Nebojša Dimitrijević, kustos Narodnog muzeja u Leskovcu.

muzej-industrije foto: JV

Leskovčani su potom na naopako potkovanim konjima, mašine za proizvodnju prevezli po noći iz Bugarske. Na taj način zavarali su trag, a ubrzo potom i krenuli u proizvodnju gajtana.

Leskovac je u dvadesetom veku proširio proizvodnju, a posleratne godine donele su procvat industrije, pa je atribut “srpski Mančester“ oslikavao stanje ovog grada i njegove okoline.

Zanimljivo je da se čak i jedan fudbalski klub u Leskovcu zvao imenom ovog britanskog grada.

Leskovac se nalazi usred leskovačke kotline kroz koju teče pet reka. Dvadeset i pet tipova zemlje je pogodno za gajenje. Radan planina je na zapadu, a tamo su nalazišta zlata i srebra. To bukvalno znači da je Leskovac rajski vrt - napominje Dimitrijević.

muzej-leskovac foto: JV

Muzej u Strojkovcu je smešten u vodenici koja je pripadala Turcima, ali su je unajmila braća Teokarević. Ovo nije bila jedina vodenica koja je proizvodila tekstil, ali je ostala upamćena kao prva. Upravo zbog toga, danas osim mašina iz raziličitih perioda, tamo možete videti i fotografije iz perioda socijalizma, kao i autentičan izgled ognjišta, leskovačke sofre i tronošce, vodenične kamenove i narodne nošnje ovog kraja.

Deo atmosfere dočaran je u video reportaži u prilogu.

Ovaj tekst nastao je uz podršku Grada Leskovca.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Nije znao da 100 kila nije kažnjivo!

Bata Raka iz Niš čitalac

Tekst: Šest i po godina zatvora za Leskovčanina zbog 100 grama heroina

Pronađite nas na: