Prva knjiga o Nemanjićima iz pera Stojiljkovića i Kecmanovića
Zajednička knjiga niškog pisca Dejana Stoiljkovića i Sarajlije Vladimira Kecmanovića “Nemanjići – U ime oca“, koja je prva u seriji knjiga o najpoznatijoj srpskoj vladarskoj dinastiji, izašla je iz štampe u izdanju "Lagune" i od danas je u prodaji.
Stojiljković kaže da je knjiga kombinacija istorijskih činjenica i fikcije, kao i da je pisana kao bajka da bi bila pitka i onim najmlađima, kao i onim starijima.
Pošto se radi o proznom ostvarenju, baš kao i naša prethodna knjiga "Kainov ožiljak" i "Nemanjići" su kombinacija mašte i istorije. S tim što smo ovde imali i dva stručna konsultanta sa Istorijskog instituta Beograd, stručnjaka za srpski srednji vek, koji su nam pomagali i davali smernice, ne samo nama nego i ilustratoru Draganu Paunoviću - objašnjava niški pisac.
Kaže da su Kecmanović i on drugo radili na ovoj knjizi jer je “trebalo tu priču ispričati na način prihvatljiv za sve od 7 do 107 godina”.
Mislim da je to bilo najteže. Ovo je knjiga i za decu i za roditelje, i za one koji su upoznati sa dinastijom Nemanjić i za one koji o njima ne znaju mnogo - ističe Stojiljković.
Ilustracije Dragana Paunovića; foto: D. S.U prvoj knjizi trilogije o Stefanu Nemanji ispričana je, kako kaže niški pisac, priča o dečaku koji je rano ostao bez oca i njegovoj viziji slobode zbog koje je morao da postane ratnik.
U drugoj knjizi, koja bi trebalo da se pojavi početkom jeseni, ispričana je priča o ratniku koji je postao državnik, a u trećoj, čije je objavljivanje planirano za kraj godine, priča o državniku koji se odriče svetovnog života i postaje svetac. Sve tri knjige ukrašene su ilustracijama Dragana Paunovića.
Prema rečima Stojiljkovića ideja o serijalu o Nemanjićima začeta je kada je njega i Kecmanovića angažovao Dragan Bjelogrlić kao scenariste filma i serije o ovoj srpskoj dinastiji.
Kako nije bilo sredstava de se serija realizije, Vladimir je došao na ideju da sve pretočimo u književni serijal - objašnjava on.
Kaže da su Nemanjići velika tema i da su uvek velika inspiracija.
Meni je naročito bilo inspirativno to što je Nemanja u priličnoj meri vezan za Niš. On se u Nišu prvi put susreo sa vizantijskim carem Manojlom Komninom, a u našem gradu je takođe potpisan prvi sprsko-nemački sporazum u istoriji, to je poznata priča o Nemanji, Barbarosi i zlatnim viljuškama. Dobro, ovo potonje nije baš bilo tako kako mi volimo da mislimo, ali svejedno, bio je to veoma značajan događaj - kaže Stojiljković.
Nakon trilogije o Stefanu Nemanji, plan dvojice pisaca je trilogija o Svetom Savi.
Komentari
Poslednji komentari
Sava
12:01 // 4. 6. 2016.
Treba pisati o Nemanjićima. Njih je danas najviše u Srbiji. Ako ostanemo bez njih, neće imati ko da se seća onih Nemanjića.
Dragoljub J.
19:45 // 14. 5. 2016.
Režimski pisci su uvek malo tajnoviti. Ne samo da obožavaju dvojac (bez kormilara), nego im u tome pripomažu i neimenovani stručni veslači.
Сима
22:25 // 13. 5. 2016.
Која су та "два стручна консултанта са Историјског института Београд, стручњака за српски средњи век"? У списатељству постоји стари узус још из давних времена, чак и пре настанка Херодотове "Историје", а то је да се истакне име свакога ко је списатељу помогао на било који начин. Узус је то да се каже каква је била помоћ, а онда следи, обавезно, и списатељева захвалност. Овако...?!?
Đane
10:42 // 16. 5. 2016.
Stručni konsultanti su dr Miloš Ivanović i dr Aleksandar Uzelac. Piše u knjizi. Doduše, da bi se to znalo, treba uzeti knjigu u šake, što je očigledno za neke nemoguća misija.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.