Na dan radio-drame u Srbiji, 24. mart, iz Niškog kulturnog centra navode da će dramu „Radan planina“ prikazati na neuobičajan način – zvukom i slikom, što može da bude, dodaju, umetnički lek u vreme pandemije. Zainteresovani mogu da prate dramu na YouTube kanalu NKC-a, kao i na Fejsbuk stranici Fast radija, a početak je zakazan od 20 sati.
Premijera novog izdanja radio-drame Radan planina autora Radmila Pejića iz Niša bila je novembra prošle godine, a sada je ona napavljena kao audio-vizuelni dramski performans, u kojem vlada spoj umetnosti i fotografije, saopštavaju iz NKC-a.
„Radan planina“ je spoj dva značajna niška umetnika, dramskog pisca Radmila Pejića i Dušana Mitića Cara, legende umetničke fotografije i hroničara te iste Radan planine – navode iz NKC-a.
Dramu izvode na originalnu muziku Filipa Tančića glumci Maja Mitić i Aleksandar Mihailović, narator je Nenad Tančić, dok je vizuelni performans sklopio Branislav Bane Ilić.
Uloga svatova u tom dramskom ostvarenju, dodaju iz NKC-a, pripala je piscima i umetnicima, učesnicima 18. Književne kolonije Sićevo, na izletu u Đavolju varoš 2008. godine, kada su i nastale fotografije.
Među učesnicima kolonije, organizatorima iz NKC-a i slučajnim namernicima tog dana, iz inostranstva, Srbije i Niša nalaze se: Aron Gaal, Marijus Kelaru, Maja Dagalčeva, Miljurko Vukadinović, Saša Stojanović, Vladimir Kecmanović, Dejan Stojiljković, Snežana Spasić, Ivanka Kosanić, Minja Ilijeva, Stevan Bošnjak, Zoran Pešić Sigma, Goran Stanković, Denko Rangelov, Nenad Tančić, Dragan Stojadinović – dodaju.
Zainteresovani mogu da prate radio-dramu u novom obliku na YouTube kanalu Niškog kulturnog centra, kao i na Fejsbuk stranici Original Fast radija.
Inače, radio-drama je oblik audio priče koja se prenosi putem radio talasa i zbog nedostatka vizuelne komponente oslanja se na dijalog, muziku i zvučne efekte, što neće biti slučaj sa „Radan planinom“ u novom izdanju.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
lepo