Dinamična, sumorna i duhovita u isto vreme, knjiga koja pokazuje da je narod nekad živeo i da još uvek “živucka” i “mrducka” – tako horor roman Zadušnice opisuju njegov autor Dejan Ognjanović, kao i urednici Ana Marija Grbić i Igor Stanojević. Radnja se odvija u Nišu, Niškoj Banji i okolnim selima.
Mislim da mi je vanredno stanje kroz koje smo globalno prošli sa koronom nekako čitavu priču učinilo realističnijom. Više to nije bilo tako daleko od stvarnosti. Naravno da je fizički, u doslovnom smislu, to prilično nemoguće, ali to je ionako samo polazna osnova za jednu priču o nama, o našim ekstremnim reakcijama na ekstremne situacije, o nošenju sa nedaćama, sa nama samima, sa onime što ispliva iz nas pod uticajem raznih pritisaka – kaže pisac.
U romanu se kao bitan lik pojavljuje i predsednik države, njegovi govori, otvaranje fabrika i jedan fudbalski meč, kažu urednici, a pisac kaže da ga je za završavanje romana inspirisalo i predsednikovo deljenje respiratora po zemlji.
Igor Stanojević ističe da mu je bilo jako zanimljivo da u romanu otvoreno ulazi u dijalog sa aktuelnim trenutkom u Srbiji.
Iako u romanu ima puno humora, on nije puka razbibriga, daleko od toga. Mislim da ima jednu crnu i sumornu dimenziju zbog te poveznice sa našom realnošću. Pojavljuje se i naš predsednik kao jedan prilično važan lik u romanu – kaže pisac.
Ana Marija Grbić veruje da će knjiga biti aktuelna i za 20 godina, dok se Ognjanović nada da će čitaoci za 4-5 godina čitati roman i pitati se kako su ljudi mogli tako da se ponašaju, ali se, kaže, boji da je Grbić upravu.
Radnja se odvija u Nišu, Niškoj Banji i okolinim selima, prema Bugarskoj. Ubačen je i južnjački dijalekat.To je ambijent koji poznajem i činilo mi se zabavnim da upravo njega na neki način razorim, razbijem iznutra, prikažem njegovo raspadanje i njegove te reakcije na razne okolnosti – objašnjava Ognjanović.
Zaključak sa promocije je da će se čitalac od ovog romana uplašiti, nasmejati, ali i da će mu otvoriti nove poglede na život.
Moji zombiji su dobroćudni, oni nikoga ne žele da ubiju, ali moji živi akteri verovatno zbog upliva popularne kulture u velikoj meri očekuju da oni budu nasilni i ubilački i onda oni reaguju nasilno prema njima – navodi pisac.
To dovodi do niza zabuda i preokreta u romanu, kaže Dejan Ognjanović.
Novi roman niškog pisca je predstavljen proteklog četvrtka pred publikom u Niškom kulturnom centru, reč je o samizdatu i svi koji žele mogu ga kupiti za 1.000 dinara.
Dejan Ognjanović je pisac, filmski i književni kritičar, prevodilac i esejista. Pre Zadušnica objavio je romane Naživo, Zavodnik, Prokletije.
Doktor je filoloških nauka i objavio je nekoliko knjiga – Faustovski ekran, U brdima, Horori, Studija strave, Poetika horora, Više od istine: Kadijević o Kadijeviću, The Weird World of H.P. Lovecraft i Kult Gula.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0