Umesto da sajmovi promovišu čitanje, autore i nova izdanja, pružaju mogućnost čitaocima da se druže sa piscima, u Srbiji uglavnom liče na pijacu gde se kupuje upola cene i na gomilu, ocenjuje predsednik Udruženja profesionalnih izdavača Srbije i direktor izdavačke kuće “Clio” Zoran Hamović.
Osvrćući se na Niški sajam knjiga koji još traje, a koji je ove godine slika i prilika loše organizacije, Hamović kaže da on nije gori nego u drugim mestima u zemlji, ali da nije ni bolji.
Iz godine u godinu se svaki od sajmova pretvorio u vašar, u programskom smislu, što će reći da nema programa. Došlo je do toga da se sajmovi knjiga pretvaraju u prodajnu izložbu, u neku vrstu diskontne prodaje gde se kupuje na gomile. To je ponižavajuće i za one koji pišu, i za one koji čitaju – objašnjava Hamović.
On napominje da se uglavnom zaboravlja da sajmovi knjiga moraju da imaju program i da konceptualno podrazumevaju promociju godišnje produkcije izdavača.
Od toga se iz godine u godinu odustajalo, a posebno nakon devedesetih. Organizatorima je postalo primarno da se iznajmi sajamski prostor, da se iznajme štandovi, a mnogo se manje gleda na to kakav će biti sadržaj i program. Time su, manje više, svi sajmovi u Srbiji prestali da imaju legitimnost i pretvorili u neku vrstu uspešne ili manje uspešne zabave – kaže direktor izdavačke kuće “Clio”.
Isitče da su značaj i uloga sajmova knjiga srozani kvantifikacijom, odnosno činjenicom da se najčešće govori o brojkama – koliko je izlagača, tiražima i kilogramima prodatih knjiga.
Hamović kaže da, iako mnogi pričaju da je Niški sajam velika manifestacija, on to neće biti dok ga oni koji ga organizuju, kao i same Nišlije, ne dožive kao veliko dešavanje.
Sajam je nevidljiv ove godine. Ako pitate ljude na ulici „Gde je Sajam knjiga?“, neće znati da vam odgovore. Pitali smo ljude čak u blizini hale da nas upute gde je sajam i nisu znali. Ništa nije obeleženo. A recimo u Torinu u vreme Sajma na svakom koraku imate bilborde koji pokazuju gde je sajam, ceo grad diše time – ističe naš sagovornik.
Kaže da u Srbiji sajmove knjiga organizuju ljudi koji se “suštinski ne bave time, već su njihovi poslovi nešto drugo, ali su oni, na ovaj ili onaj način, proizvedeni da se time bave”.
Zato se dešava da se u tome ne snalaze i toga, možda, nisu svesni, ali onaj koji im je to poverio treba da bude svestan. Gradske vlasti, posebno sektor za kulturu, treba da ima ideju šta tačno hoće od sajma – objašnjava Hamović.
Preporučuje organizatorima Niškog sajma knjiga da potraže savet od kolega iz inostranstva, da ih pozovu u goste, i uče na dobrim primerima.
Da li je neko iz Niša pogledao i istražio kakav je sajam u Lajpcigu, Sofiji, Budimpešti ili Ljubljani? Recimo, sajam knjiga u Ljubljani je manji nego u Nišu, uređen apotekarski, reprezentativan za jednu relativno malu grupu ljudi, ali je reprezentativan. Niko neće da se postidi kad dođe na taj sajam. S druge strane, u Lajpcigu je sajam okrenut autorima – kaže predsednik Udruženja profesionalnih izdavača Srbije.
Podvlači da to ne znači da Niš treba da kopira druge sajmove, već da bude inventivan, mali i poseban.
Ono što je interesantno za Novi Sad i Niš jeste da se sajmovi održavaju u dva vrlo reprezentativna prostora, tako da imaju mogućnost ne samo za izlaganje knjiga već i bogati program koji ide uz knjige. To postoji kao mogućnost, samo je pitanje koliko oni koji to organizuju imaju potrebe, snage i znanja da urade – kaže on.
Glavni urednik i direktor izdavačke kuće “Clio” kaže da sajmovi knjiga služe novinarima, autorima, bibliotekarima, svim ljudima koji su zaposleni u kulturi, koji se bave humanističkim naukama i svim obrazovnim ustanovama. Međutim, ističe, to se zaboravilo.
Pitam se koliko je profesora književnosti i nastavnika srpskog jezika posetilo niški Sajam knjiga? Možete li da nabrojite koliko je profesora filozofije ili sociologije došlo? Nažalost, verujem da ih je bilo jako malo. A to je njihov sajam, a ne nakupaca i onih koji su tu slučajno zalutali – naglašava Hamović.
On ističe da je suština sajmova knjiga i predstaviti važne autore i pokazati koliko vredi ono što su uradili, a ne „da neko na tezgi kupi nešto upola cene“. Značajno je, kaže, da na njima gostuju eminentni i popularni autori jer čitaoci žele da se sa njima upoznaju i razgovaraju.
To je način na koji se čitalačka publika neguje i obrazuje, neguje se ukus i stvara jedna vrsta književnog polja komunikacije – kaže Hamović.
Objašnjava da sajmovi imaju zadatak da favorizuju kvalitet, a ne kvantitet.
Uglavnom kada se govori o sajmovima knjiga govori se o petparačkoj literaturi, zabavnoj literaturi onog najgoreg tipa koju možete da kupujete u samoposluzi, a ne govori se o knjigama koje treba da popunjavaju fondove biblioteka. Nije samo književnost ono što je u knjizi, več postoji i stručna literatura koja takođe treba da bude predstavljena – objašnjava Hamović.
Poručuje da država, gradovi, opštine, univerziteti i ustanove kulture moraju podići nivo sajmova knjiga jer “nismo na dnu, ali smo jako blizu”.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Bitno da se naplati karta 100 din, a to sto se na sajmu nadju iste tezge kao pod satorom u centru, sto nema promocija i sto se nijedan znacajniji pisac nece videti, nema veze, i tako se godinama vec ljubitelji knjiga snalaze oko kupovine, pa im Sajam i ne treba.
zgrožen niškim sajmom, predlažem, neka naredne godine ne dolazi.
Posto je „gospodin“ silno krikokovao ovogodisnju organizaciju Sajma knjiga, sta je on licno uradio da istu unapredi i/ili poboljsa? Najlakse je druge kritikovati a pri tom nista ne raditi!
Još da grad Niš ima Upravu za kulturu, većnika za kulturu, katedru za književnost…čekaj, ovaj!
Mi smo imitacija Grada. Sami smo birali pa se čudimo posle.
Delimicno tacna, ali pretenciozna opservacija direktora izdavacke kuce cija su izdanja mahom usko kulturno usmerena, izuzetno skupa i zato slabo prodavana u ovoj kulturnoj provinciji. Otud i njegov prezir prema prodaji knjiga „na kilo“. Ja sam ipak od onih koji jedva cekaju sajam bas zbog velikog izbora knjiga po snizenoj ceni i svaka druga funkcija sajma, mada pozeljna, po meni je sporedna.
УНИВЕРЗИТЕТСКИ ГРАД НИШ не сме себи да дозволи овакву критику. Просто и једноставно НЕ СМЕ! Академски корпус људи који живе у овом граду је несагледив потенцијал за стварање и неговање највиших уметнички и културних вредности…господо В Л А С Т О Д Р Ш Ц И!
Bice da mu firma ne posluje kako treba,pa sajmovi su vasar.A jel Bg sajam vasar?
Nije….kako nije kad je glavni grad velikog vasara koji se zove Srbija.
Pogledajte gde „on“ to izjavljuje….u prestonici „niko cuo“za njega nije..
Popularni i prorezimski knjizevnici, to su dve grupe pisaca koji definisu literalni ukus nacije. Danas je to sve jedna ista Farma, polupismen cetnicki diskurs, ponizavajuca zbirka misli koja svojim kvazi-intelektualizmom dominira standovima sajma knjiga, kioscima za stampu, na zalost i pozoristima i filmovima. Dok je tako, nema nam spasa.
Potpisujem. Kakva nacija, takav i ukus, kakva tražnja, takvi trendovi. A oni su uglavnom mitomansko-kičerajski. Trećerazredne stripoteke. Kao takvi, precenjeni su prvenstveno od nazovi „elite“, koja će i za zbirke kuvarskih recepata uskoro da dodeljuje nagrade, samo da zadrži svoje jadne pozicije diljem politbirovskih redakcija. „Četnički diskurs“… Slažem se, ali to je i uvreda za četnike 🙂
Covek je potpuno u pravu,ja to komentarisem vec tri godine,kako je ova koalicija na vlasti!Direktorka jeste lepotica,ali to nije dovoljno da se vodi ustanova kulture!Otaljavanje i tezgarenje i saplitanje o itisone,najvise se kupuju knjige iz kutija,na rasprodaji!Autori smatraju da je ovde beda i ne dolaze na promocije,znaju i materijalno i duhovno stanje Nislija!
Изузев појединих штандова (свега 4-5), сви остали су били исти!Треба забранити да се продају књиге издавачких кућа које нису издале те књиге,а које продају на штанду!Слажем се са Хамовићем, јер оно је било буквално продавање књига на кило!Сваки штанд је нудио исте књиге! Свака част загребачкој „Деметри“ Одушевљен сам њиховим издањима!Одударали су од осталих својим оригиналним издањима!!!
Само да додам:када неко није способан да у граду замени улично осветљење које не ради месецима, како може бити способан да организује Сајам књига или било коју другу културну делатност?!Како очекивати од некога да ради на култури,када не може да разликује НИМУС од БЕМУСА,тражећи укидање џез фестивала и форсирање певаљки уз „једење и пијење“!
Pa realno ovde NIMUS i nije prepoznatljiv obzirom ko vodi Simfonijski i NKC. Ne zna se sta im je krace pamet ili suknje.
Pero, baš mi je stalo do džez festivala, to je pravac koji je duboko ukorenjen u našoj tradiciji i istoriji.O čemu vi pišete ? Da je vlast nesposobna, JESTE, to se slažem, ono što bih za njih napisao ovde ne bi bilo objavljeno. Sajam knjiga predstavlja vašar neukusa i stare literature, otprilike ono što je ostalo iz prethodnih godina. Stručna literature , nema je ?!? DNO je prava reč!
I to zaposleni.