Sićevo otvara vrata umetnicima, počinje najstarija likovna kolonija na Balkanu
Najstarija likovna kolonija na Balkanu svečano će biti otvorena u ponedeljak, 2. septembra od 19 sati u Sićevu, gde će narednih 10 dana boraviti i stvariti umetnici iz Srbije i regiona. Umetnička dela nastala tokom ovogodišnje manifestacije biće izložena u Paviljonu u Tvrđavi novembra naredne godine.
Na inicijativu čuvene slikarke Nadežde Petrović Likovna kolonija je prvi put održana 30. jula 1905. godine, a u Sićevu su tada ugošćeni Fredo Vesel, Rihard Jakopič, Ivan Grohar, Paško Vučetić, Ivan Meštrović i Emanuel Vidović.
Likovna kolonija Sićevo; foto: GSLU Nakon višedecenijska pauze, tradicija je obnovljena 1964. godine, te umesto Jugoslovenske umetničke kolonije ponela naziv Likovna kolonija Sićevo.
Na ovogodišnjoj, 61. Likovnoj koloniji učesnici će biti Milan Ristić i Tijana Savković iz Niša, Nina Ivanović, Marija Bogdanović i Đorđe Stanojević iz Beograda, Nikolija Stanojević i Milan Hrzanović iz Valjeva, Borislav Božić iz Hrvatske i Dinko Nenov iz Bugarske.
Od 1964. kada je obnovljen njen rad, održava se u kontinuitetu svake godine. Zahvaljujući ovoj manifestaciji formirana je zbirka koja broji 1000 umetničkih dela i po svojim istorijskim, umetničkim i estetskim karakteristikama najvrednija je zbirka naše umetnosti druge polovine veka na području uže Srbije - navode organizatori.
Tradicionalno, umetnička dela nastala tokom ovogodišnje manifestacije biće izložena u Paviljonu u Tvrđavi novembra 2025. godine.
Zašto baš Sićevo?
Pored boravka i kreativnog rada, umetnici svake godine su u prilici da se upoznaju sa kulturno-istorijskim nasleđem Sićeva, ali i Niša.
foto: Jelena Mišić To podrzumeva i obilazak Sićevačke klisure, okolnih manastira, arheoloških nalazišta, zbog kojih je Nadežda Petrović baš Sićevo odabrala za mesto osnivanja najstarije likovne kolonije na Balkanu. Takođe, učesnici Kolonije imaće priliku da obiđu i najvažnije znamenitosti dvadesetak kilometara dalje, u Nišu.
Meštani sela, 119 godina od tada za Sićevo kažu da ljude ostavlja bez daha, jer podseća na Siciliju, kao i to da pored prirodnih lepota, autohtonih biljaka, turiste privlači "mediteranska klima u sred kontinentalne" ali i hrana, vino i arheološka istorija, a ostaci pronađeni u sićevačkim pećinama treći su najstariji u Evropi.
foto: Jelena Mišić Višedecenijska izolovanost od gradskog uticaja omogućila je meštanima Sićeva da sačuvaju svoj autentičan pristup životu, čineći da selo ostane jedinstveno, a Sićevčane čuvarima običaja i tradicije.
Međutim, selo se poslednjih godina razvija kao destinacija za seoski turizam, a kako tvrde meštani, izazovi očuvanja ekosistema postaju sve značajniji.
Komentari
Poslednji komentari
Smuk II
15:02 // 29. 8. 2024.
@Затвара Прозоре : Dobro de ... će bude još gore al' tad će bude kasno i za umetnici /koji se ne oglašavaju kao da su teniseri, vaterpolisti, pJevači i svirCi na violinu/ ...
Ali "kada je svima dobro - onda ništa"/!
Ima da se najedu i napiju kao i sve gladne "umetničke duše" koje "rade" za dobrobit Srbije !
Затвара Прозоре
13:03 // 29. 8. 2024.
Отвара врата али затвара прозоре од непријатног смрада отворене канализације.Туга од туризма.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.