Skulpture i grafici beogradskog umetnika u Oficirskom domu
Radovi umetnika Gabriela Glida, koji kombinuje tradicionalne materijale poput drveta i kamena, sa "modernijim" kao što su sunđer, guma i silikon, a koje on "dovodi do novih nivoa značenja i tumačenja", kako kažu organizatori, biće izloženi u galeriji Oficirskog doma u Nišu, od utorka 9. oktobra.
Samostalna izložba umetnika iz Beograda nosi naziv "Seen and not seen", navode organizatori, a čini je izbor skulptura i grafika iz njegovog najnovijeg opusa.
Kažu da njegov vajarski opus počiva na minimalističkom pristupu, perfekciji realizaciji i uspešnom kombinovanju tradicionalnih i novih materijala. Skulpture koje će moći da vidi i niška publika, u osnovi se sastoje iz kocke, valjka i kvadra, dodaju, koje Glid dovodi do novih nivoa značenja i tumačenja.
U tematskom pogledu Glidovo inspirativno polazižte su različiti fenomeni individualne i društvene stvarnosti od recimo pitanja identiteta (Gabijel), potrošačkog društva (Bar kod) do geopolitičkih odnosa (Početak, Početak opet). Plastičnoj intepretaciji pomenutih tema autor pristupa sa puno lične, kontemplativne slobode, svesno izbegavajući direktni govor, zadržavajući se na nivou aluzivnosti sa diskretnom dozom humora i ironije. Samom naslovnom odrednicom umetnik daje posmatraču određeni fleksibilni okvir za moguća tumačenja - kažu organizatori.
Njegov "likovni jezik", kako kažu organizatori, počiva na dobro poznatim elementima skulptorskog jezika, koje ne upotrebljava "bučno i provokativno", već kao sofisticiran i biranim terminima koncipiran vizuelni govor.
Grafike koje će biti izložene u Nišu izvedene su u tehnikama sitoštampe i printa, a pripadaju ciklusu "Ćilimi" i počivaju na "preradi" poznatih motiva narodne radinosti.
52-godišnji umetnik Gabriel Glid je diplomirao i magistrirao na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, piše u njegovoj biografiji, a dosad je realizovao 20 samostalnih i izlagao na viđe od 100 kolektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu.
Bio je profesor vajarstva na Lasalle Umetničkom koledžu u Singapuru (2004-2005). Na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu zaposlen od 2009. godine, sada u zvanju vanrednog profesora na predmetu Vajanje i crtanje. Dobitnik je pet nagrada među kojima je i najveće strukovno priznanje „Zlatno dleto ULUS-a“ - navode organizatori.
Otvaranje izložbe je u 19 sati, a publika će moći da ih pogleda do 3. novembra.
Komentari
Poslednji komentari
Ostroilo
10:23 // 8. 10. 2018.
Nisam video prilog kako je (i da li je uopste) na ovom istom mestu protekla tribina posvecena antickoj Pedagogiji. Da li koalicija 'akademska zajednica', 'pravi' (tj. vatikanski) istoricari, srpska ciftinska inteligencija, juzna autosovinisticka pruga i nishka ruzicasta Zadruga uspela da nadgornja B.Netanyahua, koji je hteo da ucini uslugu Srbima otvarajuci im oci o njihovoj sopstvenoj proslosti.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.