Spomen-sobe Branka Miljkovića i Stevana Sremca se otvaraju aprila?
Iako je u poslednjih desetak godina više puta najavljivano otvaranje spomen-soba slavnih pisaca Branka Miljkovića i Stevana Sremca, čija zaostavština decenijama čami po muzejskim depoima u Nišu, kako kaže direktor Narodnog muzeja Nenad Spasić, aprila ove godine, trebalo bi konačno da budu dostupni građanima njihovi eksponati. Spomen-sobe će, dodaje, biti postavljene u Ulici Aleksandra Nenadovića 2.
Dan šale, 1. april, kako je obećao Spasić, biće dan kada će se svečano otvoriti vrata do bogatog nasleđa "princa poezije" Miljkovića, koji je bio rođen u Nišu, ali i Sremca, koji je veliki deo života proveo upravo po niškim kafanama, opisujući život ljudi u tek oslobođenom gradu od Osmanlija.
Mi smo septembra ponovo uzeli taj prostor kod Kalče, na period od 5 godina. Meni jako smeta što to nije ranije realizovano. Mi sada radimo na uređenju tog prostora, a 1. aprila će biti otvoren. Nadam se da će na otvaranju biti i ministar kulture i da će ovo biti tek prvi korak za neki muzej književnosti, koji bi se u nekom doglednom periodu otvorio u Nišu - rekao je Spasić.
Pored eksponata direktno vezanih za živote književnika, Spasić kaže da će biti izloženi i predmeti iz perioda u kojem su oni živeli i stvarali.
Direktor Muzeja dodaje da će u jednom delu spomen-soba biti i amfitetar u kojem bi trebalo da se održavaju književne promocije.
Inače, Spasić kaže da je prošle godine Ministarstvo kulture prosledilo niškom Muzeju 650.000 dinara za izgradnju spomen-soba, ali pošto projekat nije bio relizovan, pare su vraćene.
Podsetimo, isti ovakav projekat najavljivao je 2013. tadašnji direktor Narodnog muzeja Slaviša Popović. Međutim, do danas nije bilo ništa od toga, već je jednom u niškoj Sinagogi bila privremeno namontirana Miljkovićeva radna soba.
Komentari
Poslednji komentari
Numancia
19:09 // 18. 1. 2018.
Zar mislite da ministar kulture zna ko su bili Sremac i Miljkovic?
Cisto sumnjam,takvi ni lektiru nisu procitali !
Aca
11:07 // 17. 1. 2018.
Lepo što se misli na ove slavne ljude, ali spomen sobe nisu prilične niti se to pravi tako. Izgradi se jedan velelepni gradski muzej pa se onda rade odeljci a ne sobe raštrkane po gradu.
M. Veljković
15:01 // 17. 1. 2018.
Aco, mi decenijama izgrađujemo gradski muzej. Nije niški jedini, koji funkcioniše na ovaj način i to jako dobro.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.