Šta sve “krije” niška biblioteka

autor: Maja Micić
Untitled
Deo privatne biblioteke "Srevana Sremca"

Iako je leto vreme za “opušteniju” literaturu, uvek ima i onih koji se drže klasika, a pored očekivano velkog izbora knjiga niška biblioteka čuva i malo poznata blaga.

Untitled
Najstarija knjiga u biblioteci „Stevan Sremac“
Biblioteka “Stevan Sremac”, prema rečima zaposlenih, riznica je neprocenjivog blaga o čemu Nišlije ne znaju mnogo. Pored beletristike, klasika i stručne literatura u niškoj biblioteci nalaze se odeljenja koja se ne posećuju tako često, a među njima je i Zavičajno odeljenje.

Ovde se, pored skoro svih prikupljenih dela Nišlija i knjiga o Nišu, mogu naći i razglednice, plakati, leci, filmovi, kasete, ploče i fotografije o gradu, ali i deo privatne biblioteke Stevana Sremca.

Untitled
„Politika“ iz 1925. godine
U podrumu biblioteke čuvaju se časopisi i dnevni listovi, pa tako posetioci mogu prelistati “Politiku” iz 1925. godine, niški “Narodni list” iz 1948. ili prvi broj “Politikinog zabavnika”. Takođe, ovde se mogu naći i najnoviji primerci ovih listova.

Najstarija knjiga koja se čuva u ovoj biblioteci štampana je 1788. godine i delo je Aleksije Vezilića, a jedina je knjiga od posebnog kulturnog značaja u ovoj ustanovi. Slučajno je, kako kažu, nađena kada su uređivane prostorije biblioteke.

Untitled
„Narodni list“ iz 1948.
Brojne originalne grafike niških, srpskih i jugoslovenskih autora dostupne su ljubiteljima umetnosti, a niška biblioteka, kako kažu, jedina u Srbiji ima ovakvu zbirku.

Zaposleni kažu da stalno pokušavaju da se približe čitaocima, ali i da utiču na formiranje ukusa publike, pa su zato nedavno otvorili odeljenje na bazenu “Čair”. Neočekivano, kako kažu, između kupanja se, pored beletristike, čita i Kami, Dostojevski, Pekić, Andrić i Selimović.

Pomoćnik direktora biblioteke Snežana Radović dodaje da knjiga na bazenu i zbližava.

Untitled
Sremčeva „Biblija“
– Momci na bazenu prilaze devojkama i čitaju im poeziju tako da je ovo odeljenje donelo i jedan novi vid udvaranje – kaže Radović.

Narodna biblioteka “Stevan Sremac” osnovana je 1879. godine kada je grupa profesora u okviru Gimnazije osnovala biblioteku i čitaonicu koje su služile i građanima.

Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

3
  1. Niska biblioteka krije i zavidnu kolekciju malih i ogromnih bubasvaba izmedju ostalog…

  2. Pa ako ih je puna(bolnica)šta reci o bubašvabama u biblioteci.?Sve pohvale za rad biblioteke na bazenu,samo napred da opismenimo ovu našu SRBIJU(našu decu)!!!!?

  3. Da li neko moze da mi kaze da li maloletnici mogu da se uclane u biblioteku? 13 godina preciznije…

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.