U NKC-u promocija studije o delima Andrića, Crnjanskog i Pekića
Ivu Andrića, Miloša Crnjanskog i Borislava Pekića u svojoj doktorskoj studiji obrađivao je Milan Orlić, koji je stukturalistički preispitivao srpski književni kanon 20. veka. Knjiga Andrić, Crnjanski, Pekić: Pripovedne strukture srpskog (post)modernističkog romana, biće predstavljena u maloj sali NKC-a u sredu 7. novembra od 18 sati.
Ova studija, kako navode iz NKC-a, daje originalni doprinos srpskoj književnoj teoriji. Promocija u sredu 7. novembra od 18 sati; foto: JV
Ovako opsežno i zahtevno istraživanje figure pripovedača i pripovednih struktura u srpskom modernizmu i postmodernizmu, kao što je Orlićevo, do sada nije objavljeno - uveravaju iz NKC.
Autor, kako navode, dolazi do jednog od glavnih uvida - da su pripovedne strukture srpske proze prešle putanju od potpuno razvijenog pripovednog subjekta do razgrađene figure pripovedača koja više nije "zakonodavac" teksta.
Nova figura pripovedača je tumač materijala koje ugrađuje u vlastitu tekstualnu strukturu. Pomenutu evoluciju Orlić u Apendiksu studije ilustruje pomoću četiri originalne, a plastične dijagramske šeme. Ove šeme, u pravom strukturalističkom maniru, sažimaju pripovedne modele u srpskoj modernističkoj i postmodernističkoj prozi. Osim za srpsku, ovi modeli su relevantni za istraživanja slavističke i evropske literature - navode iz NKC-a.
Studija je napisana na engleskom, pa prevedena na srpski jezik.
Ko je Milan Orlić?
Ovaj književnik, filozof i naučni istraživač, navodi se u njegovoj biografiji, rođen je u Pančevu. Osnovne i master studije završio je na Filozofskom fakultetu u Beogradu, a doktorirao na Univerzitetu Monaš u Melburnu temom The Narrative Structures of the Serbian Postmodern Novel: The Disintegration of the Narrative Subject and Re-construction of the Narrator Figure. Od 2002. do 2005. držao je predavanja na univerzitetima u Pragu, Brnu, Gdanjsku, Poznanju, Vroclavu, Opolu, Krakovu, dok je tokom 2010. bio gostujući predavač na univerzitetu Monash u Melburnu, a 2013. predavač na Univerzietu Sorbona.
Učestvovao je na više od 30 naučnih konferencija i okruglih stolova u Srbiji, regionu i svetu, na tri kontinenta, i isto toliko međunarodnih pesničkih festivala.
Objavio je knjige O ne/stvarnom, Momo u polarnoj noći, Iz polarne noći, Zapisi iz polarne noći, Bruj milenija, Grad, pre nego što usnim i Žudnja za celinom.
Zastupljen je, dodaju, u dvadesetak najvažnijih domaćih i stranih izbora, antologija i leksikona. Najnovija je Cat Painters iz 2016. godine.
Najznačajnije nagrade koje je dobio su - Isidora Sekulić, Milan Rakić, Branko Miljković, Prosvetina nagrada, Pečat varoši sremskokarlovačke, Pegaz, Plaketa Mermer i zvuci, Kondir Kosovke devojke i druge.
O Orlićevom stvaralaštvu napisano je, navode, stotinak tekstova u Srbiji i regionu kao i nekoliko tekstova u inostranim časopisima u Evropi i svetu, uključujući World Literature Today iz SAD-a.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.