U Niš "doputovala" izložba o oslobođenju Srbije 1918. godine
Porodična sećanja i druga svedočanstva o oslobođenju Srbije u jesen 1918. godine, deo su izložbe "Naša istorija, naša sećanja", koja je iz Pirota "doputovala" u Niš, a biće otvorena u subotu 20. oktobra u Oficirskom domu.
Reč je o putujućoj izložbi na kojoj će se naći sećanja koja žive i posle jednog veka, kažu organizatori, a "govore" o solidarnosti srpskih i francuskih vojnika i civila u Prvom svetskom ratu.
Iako je prošlo 100 godina, mnogo je srpskih porodica koje neguju uspomenu na one koji su se borili za slobodu, na frontu ili u pozadini, dodaju, a brojne su i priče koje svedoče o tom ratnom dobu.
Ova izložba vraća nas u te istorijske dane i donosi svedočanstva građana Srbije koji su se odazvali pozivu Francuskog instituta u Srbiji i pristali da podele priče i uspomene čuvane u njihovim porodicama kroz generacije. Svedočanstva su prikupljana od marta do juna 1918. i biće predstavljena na društvenim mrežama Francuskog instituta. Mnoga od njih uvrštena su u ovu izložbu - ističu organizatori.
Ovu izložbu koja putuje po Srbiji realizovao je Francuski institut, uz podršku "Mission du centenaire" (Pariz) i Schneider Electric Srbija, u saradnji sa gradskim upravama, arhivima i muzejima u Beogradu, Kladovu, Knjaževcu, Leskovcu, Negotinu, Nišu, Pirotu, Prokuplju, Vranju i Zaječaru. U realizaciji su im pomogli i stručni saradnici istoričar Stanislav Sretenović, savetnik i autor istorijskih tekstova za izložbu, kao i Nišlijka Aleksandra Mirić, arhitekta-konzervator i savetnica za projekat prikupljanja i priređivanja svedočanstava građana, a u Nišu je pored ovih partnera pomogla Komanda kopnene vojske Srbije.
Svečano otvaranje izložbe, koja će biti postavljena u Oficirskom domu do 24. oktobra, počinje u 12 sati.
Podsetimo, put juga Srbije ova "izložba sećanja" krenula je iz Pirota početkom oktobra, a mogli su da je vide i Prokupčani i Leskovčani.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.