U Oficirskom domu otvaranje izložbe o niškom i francuskom logoru
Učenici starijih razreda osnovnih škola “Mogen” u Francuskoj i “Ivo Andrić” iz Niša pripremili su sa nastavnicima izložbu “Paralelne priče”, o dva logora u Drugom svetskom ratu. Otvaranje je u sredu 15. novembra od 18 sati, u Oficirskom domu u Nišu.
Povodom Dana Evrope i 60 godina Rimskog ugovora, kažu organizatori izložbe, pedesetak učenika iz Francuske i Srbije je duže vreme sarađivalo i pripremalo izložbu. Time su želeli da “povuku paralele” o različitim mestima u istom istorijskom periodu, dodaju, a sve da bi istakli sličnost i izvukli zajedničku pouku kroz izložbu.
Dva sabirna logora Drugog svetskog rata (1939-1945), mesta nacističkog varvarstva, bila su udaljena 2.000 km jedan od drugog i centralna su tema ove izložbe koja smešta pitanje građanskih prava u središte evropske istorije - dodaju organizatori.
Izložba koju su nazvali “Paralelne priče” govori o dva logora tokom Drugog svetskog rata, a nastala je zahvaljujući istorijskom arhivu departmana Žirond i istorijskih dokumenata niškog Muzeja.
Radove vezane za logor Bodezer u Merinjaku pripremili su učenici Osnovne škole “Mogen”, kažu, a stariji školarci iz niške škole “Ivo Andrić” su spremili radove o logoru “12. februar”.
Ova izložba deo je različitih projekata u okviru saradnje uspostavljene između departmana Žirond i grada Niša, koja podstiče dugoročnu razmenu baziranu na projektima za mlade. U tom svojstvu, ona se realizuje pod pokroviteljstvom Službe za međunarodnu saradnju departmana Žirond, kao i konzulata Francuske u Nišu, Ambasade Francuske u Beogradu, Uprave i Muzeja grada Niša - kažu organizatori.
Na otvaranju izložbe u Nišu gostovaće delegacija iz Francuske, a izložbu organizuje Osnovna škola "Ivo Andrić".
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.