U Prokuplju i Kuršumliji za vikend se obeležava 105 godina od Topličkog ustanka
Povodom obeležavanja 105 godina od Topličkog ustanka, Narodni muzej Toplice u subotu, 26. februara od 12 sati organizuje tribinu "Srpski svet i identitet Srba", na kojoj će govoriti profesor Saša Marković, dekan Pedagoškog fakulteta u Somboru. Predstavnici Opštine Kuršumlija u selu Mačkovac kod spomenika palim borcima Topličkog ustanka položiće vence, a biće organizovan i kulturni program obelažavanja godišnjice.
U Muzeju Toplice kažu da posetioce očekuje zanimljivo predavanje, s obzirom na to da se radi o jednom od najboljih poznavaoca srpske istorije.
Toplički ustanak 1917. godine poznat je i kao ustanak na jugu Srbije ili narodna buna. Bio je ustanak protiv bugarske i austrougarske okupacije za vreme Prvog svetskog rata. "Srpski svet” je sinonim za kulturnu afirmaciju identiteta srpskog naroda, koji obeležava njegovu modernu istoriju, od trenutka razvoja nacionalne samosvesti sa "srpskom revolucijom" 1804. godine - kaže Darko Žarić, istoričar u Narodnom muzeju Toplice.
On je istakao da “srpski svet” podrazumeva razvoj srpskog kulturnog prostora koji se oslanja na usvajanje vrednosti nastalih tokom umetničke, naučne, privredne, političke, diplomatske i vojne emancipacije, borbe za nacionalno održavanje, oslobođenje i stvaranje samostalne države.
Osim Prokuplja, u obeležavanju Topličkog ustanka uključila se Opština Kuršumlija čiji će predstavnici u selu Mačkovac kod spomenika palim borcima Topličkog ustanka položiti vence, uz kulturni program
U tom kuršumlijskom selu je započela bitka koja je prerasla u ustanak, a Kuršumlija je oslobođena 28. februara 1917. godine.
Ustanak na jugu Srbije ili narodna buna je bio srpski ustanak protiv bugarske i austrougarske okupacije za vreme Prvog svetskog rata i bio je jedini ustanak u nekoj državi okupiranoj od centralnih sila tokom Velikog rata.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.