U niškoj biblioteci u 2020. najčitanije knjige na temu epidemije, kao i literatura puna humora
U godini koju je obeležila pandemija korona virusa, mnoge Nišlije su u Narodnoj biblioteci "Stevan Sremac" upravo tražile literaturu koja, kako objašnjava bibliotekarka Ivana Jocić, u istorijskom, filozofskom ili naučno-fantastičnom smislu obrađuje temu epidemije, pa su najčitaniji naslovi Besnilo, Kuga, Slepilo i Godina potopa. Ipak, popularne su bile i knjige pune humora, kao i dela nagrađivanih pisaca.
Prema rečima diplomiranog bibliotekara Ivana Jocić, biblioteka “Stevan Sremac” u Nišu beleži povećanu posećenost u odnosu na prethodni
period, kao i da je novonastala situacija iznudila je i donekle izmenjen način rada gde su preporuka bibliotekara i pretraga elektronske baze dominantan način izbora naslova.
Odeljenje beletristike, kao najfrekventnije odeljenje, beleži porast poseta i broj izdatih naslova. Starosna dob se unekoliko promenila u korist mlađe populacije, koja uzima naslove i za svoje seniore u porodici - kaže Jocićeva.
Napominje da su pre svega u prošloj godine tražile knjige koje kao temu imaju epidemiju, poput dela Besnilo Borislava Pekića i Kuga Albera Kamija.
Popularna je i literatura puna humora, pa se tako čitaju i naslovi kao što su Svi smo mi od istog lepka, Kratka istorija traktora na ukrajinskom, Dve prikolice, autora Marina Levicka, Čovek po imenu Uve koju je napisao Frederik Bakman i Loša karma Davida Zafira - kaže Jocićeva.
Članovi niške biblioteke često su iznajmljivali i dela Mišela Uelbeka, a sve više pažnje privlači nordijska književnost, kao i istočnjački nagrađivani pisci.
Najtraženiji su romani Jua Nesbea kao tipičnog predstavnika mračnog, horor trilera, a zatim slede autori kao što su Aleksandar Sederberg sa svojom trilogijom, trilogija “Milenijum” Stiga Lašona koja ne gubi na popularnosti pošto je dobila i svoje nastavke, Jen Lir Horst i Karin Fosum. Najčitaniji pisci Dalekog istoka su mnogo puta nagrađivani Haruki Murakami i Mo Jen. Pažnju zavređuju, a i osvajaju sva njihova dela - objašnjava Ivana Jocić.
Napominje da sve više pažnje privlači i naša istorija utkana u dobar zaplet, pa su tu romani Slaviše Pavlovića, Saše Edija Đorđevića, kao i već klasika literature Dušana Baranina i Slavomira Nastasijevića. Sve više je pobornika i fantastike, a najtraženiji su serijali Igre prestola, Točak vremena Roberta Džordana, ali i dela Pitera Breta i Patrika Rotfusa.
Čitala su se u prošloj godina i dela nagrađenih autora domaće i strane književnosti, a bile je primetna i velika potražnja za delima klasične literature, kako domaće, tako i strane - Dobrica Ćosić, Stevan Jakovljević, a naročito Borislav Pekić. Od stranih to su uglavnom Tomas Man, Herman Hese, Knut Hamsun i Mario Vargas Ljosa .
Komentari
Poslednji komentari
Mara
06:28 // 8. 1. 2021.
super
Penzionerka
21:44 // 7. 1. 2021.
Filozofe ovim komentarom diskvalifikuješ SNS direktorku, koja na silu ote fotelju, bez uslova da sedne u nju.
Mara
20:18 // 7. 1. 2021.
Ako da ljudi rasterete mozak što se tiče humora.I da se edukuju malo što se tiče epidemije
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.