Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

19:07, 6. 7. 2021.

| Kultura

Vladimiru Kopiclu uručena nagrada "Branko Miljković" za najbolju knjigu poezije

Autor:T. TasićIzvor:Južne vesti
203567278_345115163658328_6568081492028166442_n
Pesniku uručena nagrada; foto: T. T.

Jubilarna 50. nagrada "Branko Miljković" za najbolju knjigu pesama na srpskom jeziku u 2020. godini uručena je u Gradskoj kući u Nišu Vladimiru Kopiclu za zbirku “Udaljeni bubnjevi”. Pesnik kaže da čitaoci od njegovog nagrađenog dela mogu da očekuju refleksiju, odnosno sliku sveta u kome živimo kroz vizuru jednog zrelog čoveka koji voli da se sa tim slikama sveta malo poigra i da o svemu tome govori vrlo otvoreno.

knjiga "Udaljeni bubnjevi" ; foto: T. T. Jednoglasno je pre više od jedan mesec žiri odlučio da od oko 120 prijava priznanje pripadne Kopiclu, a tada su istakli da njegovo pesništvo odlazi poetički korak dalje. Kako kaže pesnik, nagradu je s radošću očekivao, te mu je drago da pored veliki broj priznanja koje je dobio za životno delo, dobije i najlepšu nagradu za pojedinačnu knjigu, na kojoj je dugo radio.

U zbirci pesama "Udaljeni bubnjevi" čitaoci mogu da očekuju refleksiju sveta u kome živimo kroz pogled, kaže pesnik, jednog zrelog čoveka.

Koji voli sa tim slikama sveta malo i da se poigra i da o svemu tome govori vrlo otvoreno, mada ne sredstvima transparntnog novinskog govora, nego jezikom poezije u kome će svaki čitalac znati da pronađe vrlo jasne elemente ove naše današnjicu u kojima mi svaki dan živimo, boravimo i često smo tu i nezadovoljni i da u svemu tome možemo da nađemo sagovornika, u tome književnost služi i da vidimo šta neko drugi može da opservira po onome što inače zovemo ne samo svakodnevni život, nego taj kompleks svega i svačega u kome smo se našli - poručuje Kopiclu.

Zahvaljujući se na nagradi, govorio je o tome i da je ranije od princa poezija Branka Miljkovića pozajmio prvi stih njegove pesme "Za moj 27. rođendan", te da je na njega dopisao svoju pesmu "Za moj 55. rođendan".

Nagradu koja se sastoji od povelje, statuete i novčanog iznosa dodeljuje Grad Niš, a pesniku je ovogodišnje priznanje uručila član Gradskog veća zadužena za kulturu Adriana Anastasov.


Pola veka od prve nagrade "Branko Miljković"

Prva nagrada koja nosi ime princa poezije dodeljena je 1971. godine pesniku Milutinu Petroviću, a među dobitnicima tokom 50 godina postojanja su imena najznačajnijih srpskih pesnika.

Jedan od dobitnika, pesnik Aleksandar Ristović je primetio da je to priznanje i, navode iz Niškog kulturnog centra, "podsećanje na pesnika čije ime nosi, na njegovu apsolutnu poetsku ličnost, na njegovu strasnu odanost poeziji“. branko miljković Princ poezije Branko Miljković; Foto: NKC, arhivska fotografija, legat Petra Pajića

Dodaju da je pre par godina književni kritičar Aleksandar Kostadinović u tekstu o toj nagradi rekao:

Po svemu, nagrada "Branko Miljković" bila je istovremeno i tačno merilo vrednosti i dobar pokazatelj poetičkih (stilskih i ideoloških) kretanja u savremenom srpskom pesništvu. Utoliko je od većeg značaja činjenica da se niško priznanje poeziji i samo približava sopstvenom jubileju poluvekovnog trajanja - piše u saopštenju NKC-a.

Podsetimo, prethodni dobitnik ove prestižne nagrade bio je pesnik Nenad Milošević, a uručena mu je za zbrirku Pesme iz limba.

Biografija Vladimira Kopicla:

Vladimir Kopicl rođen je 1949. godine. Završio je studije književnosti na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu.

Objavio je knjige poezije “Aer” (Matica srpska, 1978), “Parafraze puta” (Matica srpska, 1980), “Gladni lavovi” (Književna zajednica Novog Sada, 1985), “Vapaji & konstrukcije” (Matica srpska, 1986), “Pitanje poze” (Matica srpska, 1992), “Prikaze” – nove i izabrane kratke pesme (Matica srpska, 1995), “Klisurine” (Narodna knjiga, 2002), “Pesme smrti i razonode” – izabrane i nove pesme (Orpheus, 2002), “Smernice” (Biblioteka “Svetozar Marković”, 2006), “Promašaji” (Narodna biblioteka “Stefan Prvovenčani”, Edicija Povelja, 2008), “Sovin izbor” – nove i izabrane pesme (Gradska biblioteka “Vladislav Petković Dis”, 2008), “27 pesama: tenkovi & lune” (KCNS, 2011), “Nesvršeno” (dvojezično izdanje, Matica makedonska/ Arka, 2011), “Tufne” - izabrane pesme (Narodna biblioteka Srbije i Zadužbina “Desanka Maksimović”, 2013), “H&;Q” (Arhipelag, 2013), “Format zveri” (Arhipelag, 2015), “Szurdukok” (Forum, 2019), “Udaljeni bubnjevi” (KCNS,2020).

Knjige eseja: “Mehanički patak, digitalna patka” (Narodna knjiga, 2003), “Prizori iz nevidljivog” (Narodna knjiga, 2006), “Umetnost i propast” (Futura publikacije, 2018).

Roman: “Purpurna dekada” (Dereta, 2020).

Priredio je i preveo više zbornika i antologija.

Dobio je Brankovu nagradu za prvu knjigu pesama (1979), Sterijinu nagradu za pozorišnu kritiku (1989), Nagradu DKV za knjigu godine (2003), nagradu “Stevan Pešić” (2003), nagradu ISTOK-ZAPAD (2006), Disovu nagradu za pesnički opus (2008), nagradu “Desanka Maksimović” za pesničko delo i doprinos razvoju srpske poezije (2012), nagradu “Ramonda Serbica” za celokupno delo i doprinos književnosti i kulturi (2017) i nagradu “Dimitrije Mitrinović” za roman “Purpurna dekada” i izuzetan doprinos srpskoj kulturi i očuvanju lepih umetnosti (2021).

Podeli sa prijateljima
Komentari
Poslednji komentari
  • Razbibriga

    20:07 // 7. 7. 2021.

    Eh, pa da ne spomenete, da je nagradu urucila, najveca ljubiteljka kulture kasabe Nis !

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Nije znao da 100 kila nije kažnjivo!

Bata Raka iz Niš čitalac

Tekst: Šest i po godina zatvora za Leskovčanina zbog 100 grama heroina

Pronađite nas na: