Brisel upozorava na EU pravila oko "ruskog" centra u Nišu
Iako eksplicitno nije zatraženo da Srbija ugasi "Srpsko-ruski humanitarni centar" u Nišu, iz Delegacije EU poručuju da u unutar unije već postoji sistem za brzo reagovanje u vanrednim situacijama i da bi "svakako preklapanje ili dupliranje trebalo da se izbegne".
Odgovarajući na pitanje novinara radija Slobodna Evropa da li Brisel od Srbije traži da zatvori Srpsko-ruski humanitarni centar u Nišu, kao što je, tokom posete Beogradu rekao šef ruske diplomatije Sergej Lavrov, iz beogradske kancelarije Evropske komisije je saopšteno da "svaka nova inicijativa mora da bude komplementarna sa postojećim Civilnim mehanizmom Evropske unije za upravljanje katastrofama, koji je Srbija potpisala 16. aprila 2015. godine“.
To je ključno za zemlje kandidate za članstvo u EU, u kontekstu njihove integracije u Civilni mehanizam Evropske unije za zaštitu od katastrofa i upravljanje njima - kažu iz Evropske komisije.
EU, u ovom kontekstu, navodi uveravanja srpskih vlasti da centru u Nišu „neće biti dodeljena vojna uloga“, niti da će biti korišćen kao sredstvo regionalne koordinacije, koje bi bilo nekompatibilno sa mehanizmom Evropske unije.
Ukazuje se i da u EU već postoji dobro ustanovljen i funkcionalan okvir za upravljanje katastrofama i sistem za hitno reagovanje u okviru Civilnog mehanizma Evropske unije. „Taj mehanizam je otvoren i za zemlje zapadnog Balkana. U njemu su trenutno 33 članice (28 zemalja članica EU, kao i Island, Norveška, Makedonija i Crna Gora)“. Kako se dodaje, Srbija je već koristila taj mehanizam u nekoliko prilika, na primer „tokom katastrofalnih poplava u zemlji“.
S obzirom na ovakav odgovor Evropske komisije, ne čudi što je Sergej Lavrov u Beogradu ponovo u prvi plan doveo pitanje niškog centra.
Iako predstavljen kao humanitarni projekat, ovaj centar sve vreme je test stepena nakolonjenosti Beograda Moskvi, pre svega kroz zahteve da se status njegovih službenika izjednači sa onim koji imaju predstavnici NATO - zaključuje Slobodna Evropa.
Stav Brisela nije da se Srbiji uslovljavaju evrointegracije ukidanjem centra u Nišu, iz koga su, podsetimo, Srbija i Rusija nedavno slale pomoć u sirijski grad Alepo, ali lako je razumeti zašto je Lavrov to pitanje predstavio upravo u takvom svetlu.
Detaljnije informacije i analize u vezi sa ovom temom možete pročitati u tekstu Slobodne Evrope - ovde.
Komentari
Poslednji komentari
gorcilo
16:42 // 18. 12. 2016.
KOliko se sećam samo sam viđao ruske helihoptre da ga se požare proteklih godina....
Dejan
14:22 // 18. 12. 2016.
Kad udjemo u EU, tamo neke 2027-e - tada cemo zatvoriti RSHC. Odmah, prvog dana.
Rajko
09:34 // 18. 12. 2016.
Šta će nam unija kad mi imamo naše GUSKE oni postaju jači i od predsednika zemlje srbije.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.